Rusi zabili v Sýrii už 200 civilistov, spočítali aktivisti

Ľudskoprávne organizácie poukazujú aj na množiace sa hlásenia o zhadzovaní kazetovej munície v oblastiach, na ktoré sa ruské sily zamerali. Bejrút 23. decembra (WebNoviny.sk) – Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) obvinila dnes Rusko z používania kazetovej munície a nenavádzaných bômb pri útokoch v civilistami obývaných častiach Sýrie, kde podľa nej takto v posledných mesiacoch zahynuli stovky ľudí. Vo svojej správe, z ktorej cituje agentúra AP, poukazuje na množiace sa hlásenia o zhadzovaní kazetovej munície v oblastiach, na ktoré sa ruské sily zamerali po tom, ako sa 30. septembra formálne zapojili do vojny v Sýrii.

Zbrane tohto druhu sú zo svojej podstaty nerozlišujúce a na mieste ich použitia často zostávajú nevybuchnuté nálože, ktoré môžu zmrzačiť alebo zabiť človeka dlho po skončení samotného konfliktu.
Najnovšia správa AI sa sústreďuje na šesť útokov zaznamenaných od septembra do novembra v sýrskych provinciách Homs, Idlib a Aleppo. Podľa ľudskoprávnych aktivistov pri nich zahynulo najmenej 200 civilistov, pričom nepriznanie týchto obetí Ruskom označujú za „hanebné zlyhanie“.

„Niektoré ruské nálety sa javia ako namierené priamo proti civilistom alebo civilným objektom, keďže boli zasiahnuté obývané oblasti bez zjavného vojenského cieľa či dokonca zdravotnícke zariadenia, čoho dôsledkom bolo usmrtenie a zranenie civilistov,“ povedal riaditeľ programu AI pre Blízky východ a severnú Afriku Philip Luther. Upozornil, že „takéto útoky môžu predstavovať vojnové zločiny“.
Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch minulý týždeň takisto uviedla, že od začiatku spoločnej ofenzívy sýrskych a ruských síl bola v Sýrii použitá kazetová munícia najmenej 20-krát.

Ruskí predstavitelia obvinenia tohto druhu opakovane odmietli, zatiaľ čo samotní obyvatelia i opoziční aktivisti v Sýrii priznávajú, že nemôžu s istotou vedieť, či za jednotlivými útokmi stoja Rusi alebo Sýrčania. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov odpovedal v pondelok na otázku týkajúcu sa používania kazetových bômb slovami, že Rusko vykonáva vojenské operácie v Sýrii v „prísnom súlade s princípmi a normami medzinárodného práva“.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. decembra 2015

Odporúčané články