Rusi nemôžu ísť ani na záverečný ceremoniál paralympiády

Súdny príkaz by bol v rozpore s rozhodnutím Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) a zároveň neprimeraným zasahovaním do jeho kompetencií.KARLSRUHE 15. septembra (WebNoviny.sk) – Najvyšší nemecký súd nevyhovel odvolaniu ruských športovcov, aby sa mohli zúčastniť aspoň na záverečnom ceremoniáli paralympijských hier v Riu de Janeiro.

Spolkový ústavný súd vo štvrtok zamietol ich žiadosť o vydanie súdneho príkazu, keďže by to bolo v rozpore s rozhodnutím Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) a zároveň neprimerané zasahovanie do jeho kompetencií.

Jeden z ruských žiadateľov dokonca chcel zasiahnuť do plaveckých súťaží dva dni pred záverečným ceremoniálom. Sudcovia sa vyjadrili v tom zmysle, že by nebolo isté, či by vôbec stihol doraziť na začiatok pretekov.

Ruským paralympijským športovcov IPC celoplošne zakázal štart na PH v Riu de Janeiro pre odhalenia o štátom riadenom systematickom porušovaní antidopingových pravidiel. Z toho istého dôvodu prišli desiatky ruských športovcov o účasť aj na olympijských hrách v Riu.

Podľa vedenia ruských paralympionikov približne stovka z pôvodného počtu 267 športovcov, ktorí sa mali zúčastniť na PH v Riu, sa individuálne odvolala voči rozhodnutiu MPV a následne aj Športového arbitrážneho súdu.

V Brazílii mali Rusi štartovať v 18 športových odvetviach. Ich miestenky prerozdelia medzi ostatné krajiny v spolupráci so športovými federáciami a národnými paralympijskými výbormi. Záverečný ceremoniál PH 2016 sa uskutoční v nedeľu 18. septembra.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. septembra 2016

Odporúčané články