Rio je posledné želanie, paralympionička zvažuje eutanáziu

Belgičanka Marieke Vervoortová trpí nevyliečiteľnou degeneratívnou poruchou, ktorá jej spôsobuje ukrutné bolesti.RIO DE JANEIRO 11. septembra (WebNoviny.sk) – Paralympijské hry prinášajú nielen silné príbehy v súvislosti so športovými výkonmi jednotlivých protagonistov; pútajú aj životné osudy hendikepovaných športovcov, ktorí majú nezlomnú vôľu a napriek rôznym prekážkam bojujú so svojím osudom.

Belgičanka Marieke Vervoortová je dvojnásobnou paralympijskou medailistkou z Londýna 2012, na atletickom štadióne súťaží v jazde na vozíku. V Riu pridala striebro na 400 m a v sobotu 17. septembra ju čaká paralympijská rozlúčka na 100 m, kde obhajuje zlato spred štyroch rokov. Pre 37-ročný niekdajšiu paratriatlonistku to čoskoro nebude len rozlúčka so súťažnou kariérou, ale pravdepodobne aj so životom.

Pred odchodom do Ria de Janeiro vyhlásila, že po návrate z Brazílie reálne zvažuje podstúpiť dobrovoľný odchod z tohto sveta – eutanáziu. Trpí totiž nevyliečiteľnou degeneratívnou poruchou, ktorá jej spôsobuje ukrutné bolesti. V zdravotníckych zariadeniach trávi viac času ako kdekoľvek inde, lekári sa jej museli venovať aj po príchode na paralympiádu.

Napriek všetkému už získala jedno striebro a stále je v hre ešte o jednu medailu. „Rio je moje posledné želanie,“ vyhlásila pre belgické média športovkyňa pár týždňom pred odletom do Brazílie. „Mám hrozné bolesti a niekedy počas celej noci nespím viac ako desať minút. A potom idem trénovať,“ dodala. Vervoortová už podnikla všetky potrebné kroky, aby vo svojej vlasti mohla podstúpiť eutanáziu. Tá je v Belgicku za istých podmienok povolená od roku 2002.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. septembra 2016

Odporúčané články