Říha by mal zostať v Slovane, arbitri sú podľa neho hanbou

Hodnotenie trénera Slovana Bratislava: ‚Chýbalo nám trochu viac hokejového myslenia, ale aj viac drzejších hráčov.’BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) – Tohtosezónna súťažná púť hokejistov Slovana Bratislava sa v sobotu skončila. „Belasí“ aj vo štvrtom súboji 1. kola play-off Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) prehrali s CSKA Moskva 1:3 a v celej sérii mu podľahli 0:4. Favorit postúpil do ďalšej fázy bojov o Gagarinov pohár, zatiaľ čo Slovan počas svojho pôsobenia v KHL ešte nevyhral ani jeden duel play-off. V minulosti si pripísal štyri neúspechy s Dinamom Moskva vo vyraďovacej časti sezóny 2012/2013.

„Posledný zápas už bol o hlavách a tie boli úplne preč. V tretej tretine to bolo vidieť. Keď sa pozrieme na celú sériu, tak sme minimálne vo dvoch dueloch boli lepší. Pokojne sme teraz mohli mať dve víťazstvá a séria by vyzerala úplne inak. CSKA však vyhral základnú časť, je to klub s tradíciou a je silný. Nebáli sme sa súpera, oni mali rešpekt z nás. Škoda, že sme prehrali 0:4 na zápasy, takto to vyzerá hrozne. Hráčom CSKA spadol kameň zo srdca, že domov idú s postupom. Nemyslím si, že Radulov bol rozdielový hráč série, nehral až tak dobre. Videl som ho hrať už aj lepšie. My však takého hráča nemáme. Keby sme mali, tak mužstvo je omnoho sebavedomejšie. Všetci nechajú ‚divadielko‘ na Radulova a sústredia sa na hokej. On všetko zvládne a užíva si to. A ešte dá aj gól. Nebol to však hráč, ktorý by nás zdolal. V play-off je cítiť každú chybičku a aj v sobotu to bolo vidieť. Hráči CSKA čakali, dočkali sa a chyby trestali,“ myslí si tréner Miloš Říha.

Podľa neho zohralo úlohu niekoľko faktorov. „Začiatok sezóny bol hektický. Nevedeli sme, či budeme vôbec hrať. K tomu dlhy a chlapci neverili, že by to mohlo fungovať. Potom to šlo, no celkom nám uškodila februárová reprezentačná pauza. Viacerí chlapci si vôbec neoddýchli a nič sme nenatrénovali. To všetko sériu ovplyvnilo. Navyše, naši hráči mali veľký rešpekt z vyraďovacej časti. Celé play-off nám držalo len pár chlapcov, no mužstvo ako celok pracovalo veľmi dobre. Mali sme však výkyvy, ktorými sme si prehrali zápasy. Myslím si, že aktuálne mužstvo nielenže dosiahlo svoj vrchol, ale ho aj prekročilo. Chýbalo nám trochu viac hokejového myslenia, ale aj viac drzejších hráčov. Mohli sme sa dostať ďalej,“ zhodnotil Říha.

Odporúčame:

Višňovský ukončil kariéru, pri rozlúčke myslel na Demitru

Video: Sezóna KHL sa pre Slovan skončila, pobil sa aj Brust

Český kormidelník má v Slovane zmluvu len do konca tejto sezóny, no je pravdepodobné, že v klube bude pokračovať. „Ešte neviem, zmluvu nemám. Chlapcom som poďakoval za sezónu, že ma zase začal baviť hokej. Prebehli už nejaké rozhovory s pánom Širokým, dobré pre obe strany. Určite nebudem chcieť päťročnú zmluvu, ale tiež nechcel by som to na rok,“ prezradil.

O možných zmenách v kádri ešte hovoriť nechcel. „Máme istú myšlienku, ako posilniť mužstvo. Aby bolo odolnejšie a efektívnejšie. Sme slovenský tím a chcem, aby tu hrali najmä Slováci. Budem sa snažiť, aby sme káder doplnili dobrými Slovákmi, budeme chcieť ďalších mladíkov. Top hráči, ak nám napríklad nejaký Slovák nepríde z NHL, by asi mali byť zo zahraničia. Teraz je však ťažké hovoriť, koho by som v tíme chcel nechať. Najradšej všetkých. Od začiatku chlapci pracovali neuveriteľne. Naložili sme na nich veľké kvantum. Chcel by som vyzdvihnúť všetkých, každý zo seba pre tím odovzdal všetko. A kto nie, on to vie sám. Venco Nedorost nepreviedol žiadny podpriemerný výkon. Buď vyčnieval alebo si zahral svoj štandard. V zápasoch ma milo prekvapil Mislav Rosandič. Na začiatku som jemu aj Patrikovi Bačíkovi hovoril, že musia pracovať, aby sa mohli vrátiť. Urobili veľký kus práce a keď v tom budú pokračovať, tak budú platnými členmi mužstva,“ povedal Říha.

Podľa skúseného kouča má Slovan na to, aby aj s jedným z najnižších rozpočtov v súťaži dosiahol viac. „Dá sa pomýšľať aj na lepšie ako 8. miesto v konferencii. Ak vyberieme dobré typy hráčov, tak áno. Počas celej sezóny sme prakticky nemali výrazne zlý výsledok, posledné dve stretnutia základnej časti už nerátam. Prehrávali sme tak o gól, všetkým sme boli rovnocenný partner. V play-off sme pokojne mohli viesť 3:1 na zápasy,“ skonštatoval Říha

Ťažké srdce mal na výkony rozhodcov. „Bolo to jasne vidieť, že silné kluby sú protežované. Aj keď som viedol Mytišči a hrali sme vo finále, tak to bolo podobné ako teraz medzi CSKA a Slovanom,“ poznamenal kouča bratislavského mužstva a s miernym úsmevom dodal: „Bolo to aj počas môjho pôsobenia v Petrohrade. Vtedy som však bol ja na opačnej strane, tak sa na to lepšie pozeralo.“

Do budúcnosti by podľa neho mala KHL niečo s arbitrami urobiť. „S rozhodcami budeme musieť niečo vymyslieť. Nehovorím, že nejako zásadne ovplyvnili dianie, pretože sme si napríklad druhý duel série prehrali sami. Ide však napríklad o zákroky na hlavu. Poslali sme šesť podnetov a odozva nebola žiadna. Také veci sa musia trestať. Alebo Radulov si na ľade robí, čo chce. Náš hráč len niečo povie a už dostane desať minút. Bitka a my hráme oslabenie. Pritom by mali byť rovnaké tresty. Alebo sa stane, že sme mali hrať presilovku a hrali sme v oslabení. V piatok som sa bavil s jedným z čelných zástupcov KHL a on sám priznal, že je až priveľmi vidieť, že to je priveľa. Bavili sme sa o tom otvorene, že to je hanba súťaže. My tu pracujeme celý rok, stojí to nemálo úsilia a financií. Namiesto toho, aby sme si napríklad vybojovali ešte dve stretnutia, tak už končíme. Nechcem však hovoriť len o rozhodcoch, pretože nám to v ďalšej sezóne aj tak vrátia. Nemá to cenu. Myslím si, že ťažko sa niečo radikálne zmení,“ zakončil Říha.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. februára 2016

Odporúčané články