Remišová si nevie predstaviť, aby v právnom štáte bol premiér Fico na poste ústavného sudcu

367251_fico_remis 676x337.jpg

BRATISLAVA 12. februára (WebNoviny.sk) – Informácia o tom, že premiér Robert Fico (Smer-SD) zvažuje svoju kandidatúru na ústavného sudcu a spája ju práve s pozíciou predsedu Ústavného súdu SR, poslankyňu Národnej rady SR Veroniku Remišovú (OĽaNO) prekvapila.

S podporou OĽaNO rátať nemôže

S informáciou prišiel minulý týždeň Denník N. „Na Ústavný súd SR by nemali kandidovať minimálne súčasní politici a aktívni politici. Pán Fico je predseda najsilnejšej strany, je to premiér, je to aktívny politik a ja si neviem predstaviť, ako by bolo možné, aby sme v právnom štáte zvolili na post ústavného sudcu premiéra,“ povedala v pondelok pred novinármi Remišová.

Odporúčame:
OĽaNO navrhuje zmeny v protikorupčných zákonoch, páchateľom by hrozilo prepadnutie majetku

S podporou hnutia OĽaNO na post ústavného sudcu Fico rozhodne rátať nemôže. „Priečilo by sa to všetkým princípom, ktoré v tejto otázke vyznávame. Ústavný súd SR je jedna z najzákladnejších inštitúcií štátu, zaručuje ústavnosť štátu, chráni naše ústavné práva a nie je predsa možné, aby o týchto právach rozhodoval aktívny politik,“ uviedla s tým, že takáto funkcia je nestranná a nemá tam čo hľadať aktívny politik.

Premiér kandidatúru nepripustil

Denník N informoval, že vo februári 2019 sa skončí funkčné obdobie deviatim sudcom Ústavného súdu vrátane predsedníčky Ivetty Macejkovej. „Na jeseň by mal parlament zvoliť 18 kandidátov, z ktorých prezident Andrej Kiska vyberie deväť sudcov a zároveň aj vymenuje predsedu Ústavného súdu SR,“ uviedol denník, ktorému informáciu potvrdilo viacero od seba nezávislých zdrojov z vládnych aj opozičných strán.

Odporúčame:
SaS a OĽaNO idú spoločne do komunálnych volieb, odmietajú spolupracovať s dvomi stranami

Fico by najprv musel prejsť voľbou v parlamente a následne by ho do funkcie musel vymenovať prezident. Premiér kandidatúru zatiaľ nepripustil. „Mojou ambíciou je, a už som to niekoľkokrát zdôraznil, doviesť stranu Smer k piatemu víťazstvu vo voľbách a k štvrtej účasti vo vláde,“ zareagoval pre Denník N na otázku, či zvažuje kandidatúru.

Viac k témam: Robert Fico, Ústavný súd SR, Veronika Remišová
Zdroj: Webnoviny.sk – Remišová si nevie predstaviť, aby v právnom štáte bol premiér Fico na poste ústavného sudcu © SITA Všetky práva vyhradené.

12. februára 2018

Odporúčané články