Recidivista Miroslav je vinný z vraždy a krádeže peňazí, najvyšší súd potvrdil doživotný trest

399658_gettyimages 953669186 676x380.jpg

BRATISLAVA 5. februára (WebNoviny.sk) – Najvyšší súd SR v utorok potvrdil doživotný trest pre recidivistu Miroslava Kavického. Toho v septembri 2018 Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici uznal za vinného z vraždy pracovníčky nebankovej spoločnosti Ľudmily K., a z toho, že následne ukradol peniaze z jej bytu. Proti rozhodnutiu vtedy Kavický podal odvolanie.

Ešte pred utorkovým verdiktom najvyššieho súdu žiadal o prepustenie z väzby. Podľa vlastných slov totiž skutok nespáchal a svedkovia, ktorí proti nemu vypovedali, sú nedôveryhodní. Zároveň zdôraznil, že v čase pred vzatím do väzby poctivo pracoval a staral sa o svojich synov.

„Chlapi sa mi smiali, že mi žena musí hydinu zabíjať,“ uviedol v súvislosti so žalovaným skutkom.

Verdikt neobsahoval zásadné chyby

Podľa senátu najvyššieho súdu bol však verdikt prvostupňového súdu správny a zákonný a neobsahoval zásadné chyby. To, že vraždu ženy naplánoval a uskutočnil obžalovaný podľa súdu preukázalo vykonané dokazovanie vrátane svedeckých výpovedí a znaleckých posudkov.

Správny bol podľa odvolacieho súdu aj uložený doživotný trest, a to vzhľadom na to, že Kavický bol v minulosti 13-krát súdne trestaný vrátane vraždy z roku 1978. Resocializácia je pre neho pri nižšom treste podľa znaleckého posudku vylúčená. Verdikt Najvyššieho súdu SR je právoplatný.

Podľa obžaloby Miroslav Kavický v marci 2011 zavraždil 57-ročnú Ľudmilu K. z Novej Bane, pracovníčku nebankovej spoločnosti. Skutok sa stal po tom, ako obžalovaný Ľudmilu telefonicky vylákal na stretnutie pod zámienkou obchodnej transakcie.

Usmrtil ju nezisteným spôsobom, pričom oddelil hlavu od tela a poškodil tvár, aby nebolo možné nebohú identifikovať. Časť kostrových ostatkov zavraždenej sa našla v rekreačnej oblasti pri Novej Bani v júli 2016. Po vražde vnikol do jej bytu a ukradol najmenej 1 600 eur.

Priateľku dokopal a hodil do potoka

Kavický najprv nahováral na vraždu a následne na okradnutie Ľudmily istého Romana. Keď ten odmietol, skutok spáchal sám. Obžalovaný opakovane vyhlásil, že nikoho nezabil ani neokradol a vraha z neho urobil vyšetrovateľ, ktorého by najradšej poslal na psychiatriu. Vyhlásil, že Roman klame a teraz svedčí proti nemu z pomsty, lebo ho označil za jedného zo zlodejov, ktorí vykradli dom jeho synov.

Podľa neho Roman je viackrát trestaný podvodník a lupič, ktorý si svedectvom proti nemu chce získať beztrestnosť za svoje činy. Obžalovaný priznal, že v kontakte so zavraždenou bol osobne i telefonicky, pretože u nej pre syna a ďalšieho známeho vybavoval úvery. Aj ďalších svedkov, ktorí proti nemu vypovedali, označil Kavický za klamárov.

Kavický je recidivista a v minulosti ho odsúdili za vraždu priateľky, ktorú ako 20-ročný dokopal a hodil potom do potoka. Okrem toho bol dvanásťkrát odsúdený za rôzne násilné trestné činy. Podľa znalcov nie je schopný žiť normálnym životom, ale iba podľa pravidiel v istom režime.

Viac k témam: doživotie, Najvyšší súd SR, Polícia SR, Špecializovaný trestný súd SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Recidivista Miroslav je vinný z vraždy a krádeže peňazí, najvyšší súd potvrdil doživotný trest © SITA Všetky práva vyhradené.

5. februára 2019

Odporúčané články