Raketa Falcon sa po štarte úspešne vrátila naspäť na Zem

Aktuálny štart bol prvým od júnovej havárie, pri ktorej Falcon explodoval a zničil kozmickú loď Dragon vezúcu zásoby na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).Mys Canaveral 22. decembra (WebNoviny.sk) – Z floridského Mysu Canaveral odštartovala v noci nadnes nosná raketa Falcon 9 americkej súkromnej spoločnosti SpaceX.

Hlavný stupeň rakety sa potom úspešne vrátil naspäť na Zem, informovala agentúra Reuters. Aktuálny štart bol prvým od júnovej havárie, pri ktorej Falcon explodoval a zničil kozmickú loď Dragon vezúcu zásoby na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).

Raketa nesúca 11 menších komunikačných satelitov spoločnosti OrbComm odštartovala zo základne na Myse Canaveral o 02.29 SEČ. Prvý stupeň rakety sa len o niekoľko minút nato vrátil a pristál na pevnej zemi zhruba 10 kilometrov od miesta štartu, tak ako bolo plánované.

Všetkých 11 družíc bolo umiestnených na stanovenú obežnú dráhu. Kalifornská firma SpaceX tak úspešne otestovala návratový a pristávací systém Falconu, ktorý by mohol – vďaka opakovanému použitiu častí rakiet – výrazne znížiť náklady na vesmírne lety.

Predchádzajúce dva pokusy SpaceX o pristátie rakiet na plošinách plávajúcich v oceáne sa nevydarili.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. decembra 2015

Odporúčané články