Putin odkázal Soulu, že by urobil „veľmi veľkú chybu“ pri pokuse pomôcť Ukrajine, jeho hrozba napokon zlyhala

527582_russia_putin_31633 676x451.jpg

24.6.2024 (SITA.sk) – Južná Kórea zaujala „pevný postoj“ voči Rusku v dôsledku zlepšujúcich sa vzťahov medzi Moskvou a Severnou Kóreou. Ako v najnovšej správe o vojne na Ukrajine uviedli analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW), pokus Ruska hrozbami odradiť Soul od poskytnutia pomoci Ukrajine zlyhal.

Vojenská spolupráca so Severnou Kóreou

Juhokórejský riaditeľ pre národnú bezpečnosť Čang Ho-džin v nedeľu povedal, že typ vojenskej podpory, ktorú Južná Kórea poskytne Ukrajine, závisí od hĺbky a vývoja ruskej vojenskej spolupráce so Severnou Kóreou.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ruský vodca Vladimir Putin minulý týždeň povedal, že Soul by urobil „veľmi veľkú chybu“, ak by sa rozhodol dodávať zbrane Ukrajine. Úrad juhokórejského prezidenta dohodu Kima a Putina vo vyhlásení označil za hrozbu pre juhokórejskú bezpečnosť a varoval, že negatívne ovplyvní vzťahy Soulu s Moskvou.

Poskytovanie zbraní Ukrajine

Spomenutý predstaviteľ povedal, že v reakcii na dohodu Soul zváži otázku poskytovania zbraní Ukrajine na pomoc v boji proti ruskej invázii. Južná Kórea je rastúci vývozca zbraní s dobre vybavenou armádou podporovanou Spojenými štátmi.

Ukrajine však dosiaľ poskytovala len humanitárnu a inú pomoc, ktorá nezahŕňa zbrane, pričom to odôvodnila svojou dlhodobou politikou nevyzbrojovania krajín, ktoré sú aktívne zapojené v konflikte.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v júni 2024 (fotografie)

Viac k témam: juhokórejská pomoc, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Severokórejský vodca, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Putin odkázal Soulu, že by urobil „veľmi veľkú chybu“ pri pokuse pomôcť Ukrajine, jeho hrozba napokon zlyhala © SITA Všetky práva vyhradené.

24. júna 2024

Odporúčané články