Putin neponechá krajanov napospas ukrajinským nacionalistom

Moskva tvrdí, že ukrajinskí nacionalisti predstavujú hrozbu pre etnických Rusov a po rusky hovoriacich Ukrajincov.

Moskva 20. decembra (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že neponechá svojich krajanov žijúcich na juhovýchode Ukrajiny napospas ukrajinským nacionalistom. Jeho slová pochádzajúce z filmového dokumentu, ktorý dnes odvysielajú tamojšie televízne stanice, citovala agentúra Reuters.

Moskva tvrdí, že ukrajinskí nacionalisti predstavujú hrozbu pre etnických Rusov a po rusky hovoriacich Ukrajincov v danej oblasti. Počas bojov medzi ukrajinskými vládnymi silami a proruskými separatistami na východnej Ukrajine zahynulo od vypuknutia konfliktu v apríli minulého roka už viac než 9000 ľudí.

„Nemôžeme len tak ponechať týchto ľudí na juhovýchode krajiny nacionalistom, na tomto postoji nie je nič neprimerané,“ uviedol Putin bez uvedenia ďalších detailov.

Šéf Kremľa odmietol tvrdenia nezávislých pozorovateľov a médií, že na konflikte sa zúčastňujú regulárni ruskí vojaci. V piatok však Putin pripustil, že Rusko má na východe Ukrajiny personál, ktorý tam plní určité vojenské úlohy.
Podľa agentúry RIA Novosti ruský prezident takisto uviedol, že Moskva bude pokračovať vo vylepšovaní svojho jadrového arzenálu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. decembra 2015

Odporúčané články