Púchov vysadil spomienkovú lipu, bude pripomienkou obetí pandémie koronavírusu

471577_lipa 676x451.jpg

8.10.2021 (Webnoviny.sk) – V poradí tretia lipa ako spomienka na obete pandémie ochorenia COVID-19 pribudla v púchovskom mestskom europarku v rámci celoslovenského projektu Živé pietne miesta. Informovala o tom Lenka Straková z občianskeho združenia (OZ) Skutočné obete, ktoré združuje a podporuje pozostalých.

Viac o téme: Koronavírus

„Na tragédiu pandémie a jej obete nesmieme nikdy zabudnúť. Svoj boj o život prehrali na Slovensku tisíce ľudí. Lipa, ktorú sme v Púchove vysadili, bude symbolicky žiť a dýchať za zosnulých. Zároveň je tento strom odkazom a mementom aj pre mnohé ďalšie generácie po nás,“ poznamenala Straková.

Svoje skúsenosti s prácou v plnom nasadení počas pandémie má záchranár Viktor Barančík. „S mojimi kolegami sme celé hodiny nejedli, nepili, potili sa v overaloch a často išli až za hranice možného, ktoré ešte ďalej posúval zdravotnícky personál v nemocniciach, často to však nestačilo a končilo tragicky. Boli sme svedkami vymierania celých rodín, starých aj mladých. Poučme sa, prosím, z minulosti a nedovoľme, aby sa opakovala v prítomnosti,“ uviedol Barančík.

OZ Skutočné obete odštartovalo projekt Živé pietne miesta koncom júna, keď začali oslovovať mestá, obce, župy i ďalšie subjekty na spoluprácu. Lipy sú zatiaľ vysadené v Banskej Bystrici, Žiline a Púchove. Výsadba bude ďalej pokračovať v Čadci, Košiciach, Senci, Prešove, Zlatých Moravciach, Nových Zámkoch, Michalovciach či v Trenčíne.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Spomienková lipa, Živé pietne miesta
Zdroj: Webnoviny.sk – Púchov vysadil spomienkovú lipu, bude pripomienkou obetí pandémie koronavírusu © SITA Všetky práva vyhradené.

8. októbra 2021

Odporúčané články