Protesty Rumunov zabrali, exminister sa vzdá svojho mandátu

Rumunský Senát zabránil trestnému stíhaniu bývalého ministra vnútra Gabriela Opreu, ten však tlaku verejnosti ustúpil.BUKUREŠŤ 23. septembra (WebNoviny.sk) – Bývalý rumunský minister vnútra Gabriel Oprea, ktorého antikorupčná prokuratúra DNA podozrieva zo zabitia z nedbanlivosti pri dopravnej nehode, keď mal vlani zaviniť smrť policajného motocyklistu jazdiaceho pred jeho limuzínou, oznámil v piatok, že sa vzdá senátorského mandátu. Informáciu priniesla tlačová agentúra MTI.

Práve kauza Oprea vyvolala vo štvrtok v Bukurešti a ďalších rumunských mestách protesty, ktorých účastníci vyjadrili nevôľu nad postupom zákonodarcov pomáhajúcich podozrivým kolegom z parlamentu skrývať sa pred trestným stíhaním vďaka imunite. Rumunský Senát totiž v pondelok zabránil práve trestnému stíhaniu Gabriela Opreu.

Odporúčame:

Rumunský expremiér Ponta čelí novému podozreniu z korupcie

Demonštranti pred sídlom hornej komory rumunského parlamentu požadovali vo štvrtok „rovnosť pred zákonom“, ale aj „zrušenie imunity“, pričom nechýbal transparent s nápisom „Dostali ste mandát na zastupovanie, a nie zneužívanie“. Oprea už vo štvrtok v reakcii na protesty tisícov krajanov žiadal, aby Senát zopakoval hlasovanie o žiadosti antikorupčnej prokuratúry, avšak nebolo zrejmé, či to umožňuje rokovací poriadok.

Na Facebooku potom v piatok informoval, že sa nemieni skrývať za imunitu, rozhodol sa pre rezignáciu vzhľadom na otáznosť opätovného rozhodovania senátorov. Demisiu predloží na budúci týždeň a tá nadobudne účinnosť, keď ju vezmú na vedomie senátori.

Ešte pred Opreovým oznámením sa k celej záležitosti vyjadril aj rumunský prezident Klaus Iohannis, ktorého kritika smerovala do radov senátorov a politických strán – aj naďalej, ako formuloval, neochotných akceptovať, že v právnom štáte môže o nevine alebo vine kohokoľvek rozhodnúť iba justícia. Tento problém môžu natrvalo vyriešiť iba voliči, zdôraznil prezident a dodal, že sa tak môže stať, ak nepodporia strany s podplatiteľnými kandidátmi.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. septembra 2016

Odporúčané články