Projekt slovensko-poľského plynovodu pokročil do ďalšej fázy

Spoločnosť Eustream a poľský prevádzkovateľ prepravnej siete zemného plynu Gaz-System už vyhlásili záväznú procedúru Open Season.BRATISLAVA 29. augusta (WebNoviny.sk) – Projekt výstavby slovensko-poľského plynovodu napreduje.

Spoločnosť Eustream a poľský prevádzkovateľ prepravnej siete zemného plynu Gaz-System už vyhlásili záväznú procedúru Open Season pre plánované poľsko-slovenské prepojenie plynárenských sietí. „Cieľom Open Season je alokácia kapacít, ktoré budú dostupné po dokončení poľsko-slovenského prepojenia,“ informoval slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream.

Slovensko-poľský plynovod by mal byť postavený zhruba o tri roky. Slovensko by tak v roku 2019 malo byť plynovodne prepojené s Baltským morom. Prepravná kapacita plynovodu bude 5,7 miliardy metrov kubických ročne. Slovensko-poľský plynovod vyjde slovenskú stranu na približne 100 miliónov eur. Celková dĺžka plynovodného prepojenia je 164 kilometrov, z toho okolo 110 kilometrov sa nachádza na slovenskom území a 58 kilometrov na poľskom území. Na Slovensku by mal plynovod prechádzať cez zhruba 75 východoslovenských obcí.

Projekt poľsko-slovenského prepojenia je súčasťou prioritného koridoru severojužných plynárenských prepojení, ktorý spája plynárenské siete a LNG terminály naprieč strednou a východnou Európou. V roku 2013 bola uzatvorená medzivládna dohoda medzi Poľskom a Slovenskom o podpore plánovaného prepojenia. Projekt do budúcna umožní poľským účastníkom trhu prístup k tzv. Južnému koridoru. Slovenskí účastníci trhu zas získajú prístup k poľskému trhu vrátane zemného plynu z tamojšieho

Európska únia pre projekt slovensko-poľského plynárenského prepojenia už odsúhlasila podporu na prípravné štúdie a výkon inžinierskych štúdií vo výške 4,6 milióna eur. Celkovo by malo vypracovanie spomínanej štúdie stáť 9,2 milióna eur. Projekt tak získal maximálnu pomoc z EÚ vo výške 50 %.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. augusta 2016

Odporúčané články