Progresívci a Smer sú plece pri pleci, Hlas má 15 percent. Kto by sa ešte dostal do parlamentu?

511114_kolaz prieskum 676x451.jpg

27.9.2023 (SITA.sk) – Hnutie Progresívne Slovensko (PS) by podľa nového prieskumu volilo 18 percent respondentov. Progresívci tak preskočili stranu Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), ktorej namerali 17,7 percenta. Treťou najčastejšie volenou stranou je Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) s 15 percentami.

Do Národnej rady SR by sa dostala aj koalícia OĽaNO a priatelia s podporou 9,4 percenta. Koalícia na obsadenie kresiel v parlamente potrebuje minimálne sedem percent. Nasleduje strana Sloboda a Solidarita (SaS) so ziskom 7,3 percenta, Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), ktoré by volilo 6,1 percenta respondentov, a Slovenská národná strana (SNS), ktorá získala rovných 6 percent.

Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre televíziu Joj. Zber dát sa uskutočnil od 20. septembra do 26. septembra na vzorke 1 000 respondentov.

Počet mandátov v parlamente

Do parlamentu by sa dostalo aj hnutie Republika s podporou 5,4 percenta opýtaných a hnutie Sme rodina, ktorému by svoj hlas odovzdalo 5,1 percenta respondentov. Pred bránami Národnej rady SR by ostala strana Demokrati so ziskom 4,3 percenta hlasov či strana Aliancia, ktorú by volilo 2,8 percenta ľudí.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Z prieskumu ďalej vyplýva, že 66,7 percenta respondentov je rozhodnutých ísť voliť, 18,2 percenta sa ešte nerozhodlo, 8,9 percenta sa odmieta zúčastniť na voľbách a 6,2 percenta respondentov nechcelo odpovedať.

Podľa aktuálnych výsledkov prieskumu verejnej mienky by hnutie PS a strana Smer-SD v parlamente obsadili zhodne po 30 kresiel. Hlas-SD by získal 25 mandátov a koalícia OĽaNO a priatelia 16. Poslanci strany SaS by v parlamente obsadili 12 kresiel a zhodne po 10 mandátov by získali KDH a SNS. Deväť kresiel by patrilo Republike a osem Sme rodina. Ak by teda voľby dopadli tak, ako to ukázal prieskum AKO, vládna koalícia by sa skladala ťažko.

!function(){„use strict“;window.addEventListener(„message“,(function(a){if(void 0!==a.data[„datawrapper-height“]){var e=document.querySelectorAll(„iframe“);for(var t in a.data[„datawrapper-height“])for(var r=0;r

27. septembra 2023

Odporúčané články