Problematika finančného vyšetrovania vyžaduje úzku spoluprácu štátnych orgánov aj medzinárodnú spoluprácu

479549_72081776_107224210690508_7218368517240782848_n.jpg

19.11.2024 (SITA.sk) – Problematika finančného vyšetrovania si vyžaduje úzku spolupráci štátnych orgánov v rámci trestných konaní, ako aj medzinárodnú spoluprácu.

Ako informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová, zhodli sa na tom účastníci medzirezortnej pracovnej porady, ktorej témami boli aj zaisťovanie či správa majetku v trestnom konaní, a tiež možnosti jeho trestnoprávnej konfiškácie.

Predmet stretnutia odborníkov

Na podujatí zastrešenom generálnou prokuratúrou sa okrem prokurátorov zúčastnili aj zástupcovia Policajného zboru, Kriminálneho úradu finančnej správy, Úradu pre verejné obstarávanie, Úradu pre správu zaisteného majetku a Najvyššieho kontrolného úradu SR.

„Predmetom stretnutia odborníkov z viacerých inštitúcií bola predovšetkým problematika postupov pri realizácii finančného vyšetrovania, zaisťovaní majetku v trestnom konaní a konfiškácie, ktoré vyplývali z prijatej novelizácie trestných kódexov, zákona o verejnom obstarávaní a rozhodovacej činnosti Ústavného súdu SR týkajúcej sa ukladania trestu prepadnutia majetku,“ uviedla Drobová.

Ako doplnila, jedným z ďalších cieľov medzirezortnej pracovnej porady bolo tiež prezentovanie poznatkov a diskusia k možnosti uplatnenia majetkovej škody v trestnom konaní pri spáchaní daňovej trestnej činnosti, trestnej činnosti páchanej na odvodoch a povinných plneniach do zdravotných poisťovní a Sociálnej poisťovne a pri výbere cla, a napokon aj pri poskytovaní dotácií a subvencií zo štátneho rozpočtu.

Zameranie na trestné činy vo verejnom obstarávaní a hospodárení štátu

Účastníci venovali pozornosť aj trestnej činnosti páchanej v súvislosti s realizáciou verejného obstarávania a v oblasti hospodárenia štátu a samosprávnych subjektov pri nakladaní s verejnými prostriedkami, vrátane prostriedkov pochádzajúcich z fondov Európskej únie.

„Rovnako odborníci rozanalyzovali aj plnenie úloh v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí a financovania terorizmu, ktoré vyplývajú pre Slovenskú republiku z hodnotiacich procesov výboru Rady Európy (Moneyval). V rámci pracovnej porady boli účastníkmi prezentované aj prípadové štúdie páchania trestnej činnosti vo vyššie uvedených oblastiach, a to aj s využitím virtuálnych mien,“ dodala Drobová.

Viac k témam: finančné vyšetrovanie, hovorkyňa generálnej prokuratúry SR, Prokuratúra
Zdroj: SITA.sk – Problematika finančného vyšetrovania vyžaduje úzku spoluprácu štátnych orgánov aj medzinárodnú spoluprácu © SITA Všetky práva vyhradené.

19. novembra 2024

Odporúčané články