Princezná Cristina sa nevyhne procesu pre daňové podvody

V prípade usvedčenia hrozí princeznej až osem rokov odňatia slobody vo väznici s najprísnejším režimom. Madrid 29. januára (WebNoviny.sk) – Španielska princezná Cristina de Borbón, sestra kráľa Filipa VI., sa nevyhne súdnemu procesu pre daňové podvody. Obhajcovia princeznej i zástupca španielskych daňových úradov uplynulý mesiac tvrdili, že Cristina by nemala byť súdená a požadovali pre ňu len finančnú pokutu: tím sudcov však ich žiadosť dnes zamietol. Píše o tom agentúra AP.

Najmladšia dcéra kráľa Juana Carlosa, 50-ročná infantka Cristina, čelí dvom obvineniam z daňových podvodov v súvislosti so svojou činnosťou v charitatívnej nadácii Nóos. Je tak vôbec prvou členkou španielskej kráľovskej rodiny od obnovenia španielskej monarchie v roku 1975, ktorá sa postaví pred súd. V súvislosti s rovnakou kauzou je obžalovaný jej manžel i ďalších 16 osôb.

Nadáciu Nóos viedol Cristinin manžel, bývalý vrcholový hádzanár Iňaki Urdangarín. Toho obvinili zo sprenevery približne šiestich miliónov eur verejných financií prostredníctvom uvedenej nadácie, pri čom mu údajne pomáhala aj Cristina. Cristina bola členkou predstavenstva Nóos a podľa obžaloby mala v rokoch 2007 a 2008 napomáhať pri neplatení daní z príjmu. Ona sama tvrdí, že o machináciách nič nevedela a vo finančných otázkach plne dôverovala svojmu manželovi.

V prípade usvedčenia hrozí princeznej až osem rokov odňatia slobody vo väznici s najprísnejším režimom. Pre jej manžela žalobcovia žiadajú až 20 rokov väzenia. Španielsky kráľ v súvislosti s touto kauzou odobral svojej 50-ročnej sestre titul vojvodkyne z Palmy de Mallorca. Infantka Cristina je v poradí šiestou v línii následníctva na španielsky trón.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. januára 2016

Odporúčané články