Prezidentka sa stala opozičnou atrapou. Fico urobí všetko preto, aby novela Trestného zákona vstúpila do platnosti (video)

519743_fico.jpg

16.2.2024 (SITA.sk) – Prezidentka dostala podľa predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) rozkaz urobiť všetko preto, aby zabránila zmenám v Trestnom zákone ako aj zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry.

Fico tak reagoval na rozhodnutie Zuzany Čaputovej podpísať novelu Trestného zákona a zároveň podať návrh na jej preskúmanie na Ústavný súd SR. Prezidentku vo zverejnenom videu označil za opozičnú atrapu a hračku v rukách médií a mimovládnych organizácií.

„My sme sa rozhodli zmeniť Trestný zákon a zrušiť semenište porušovania ľudských práv, Úrad špeciálnej prokuratúry, aby sa trestné právo nedalo zneužívať na politické účely,“ povedal Fico vo videu. Znepokojujúca je podľa neho istota, s akou prezidentka očakáva rozhodnutie ústavného súdu v jej prospech.

„Tak, ako prezidentka robí všetko preto, aby novelizácia Trestného zákona a zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry nenadobudli účinnosť, my urobíme všetko preto, aby sa obdobie temna rokov 2020 – 2023 na Slovensku už nikdy nevrátilo a aby schválená trestnoprávna legislatíva vstúpila do platnosti a účinnosti,“ odkázal predseda vlády a Smeru-SD.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Rozsiahlu novelu Trestného zákona schválili poslanci Smer-SD, Hlasu-SD a SNS v skrátenom legislatívnom konaní 8. februára. Novela ruší Úrad špeciálnej prokuratúry, znižuje tresty za korupciu a ekonomickú trestnú činnosť a skracuje premlčacie doby pri viacerých trestných činoch vrátane znásilnenia.

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu Trestného zákona a podá návrh na Ústavný súd SR na preskúmanie tejto novely. Zároveň podáva návrh na pozastavenie jej účinnosti, kým súd o jej návrhu nerozhodne.

Prezidentka má k schválenej novele mnohé výhrady. Novelu napadne ako celok z procesných dôvodov, pretože je presvedčená, že neboli prítomné dôvody na skrátené legislatívne konanie. Zároveň v podaní upozorní na konkrétne nedostatky, kde „protiústavnosť dosahuje značnú intenzitu“.

Viac k témam: Novela Trestného zákona, Premiér Slovenskej republiky, Trestný zákon
Zdroj: SITA.sk – Prezidentka sa stala opozičnou atrapou. Fico urobí všetko preto, aby novela Trestného zákona vstúpila do platnosti (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

16. februára 2024

Odporúčané články