Prezident Filipín bojuje proti drogám, má zoznam podozrivých

Rodrigo Duterte vyzval podozrivých z obchodu s drogami na zozname, aby sa do 24 hodín odovzdali do rúk spravodlivosti.Manila 7. augusta (WebNoviny.sk) – Filipínsky prezident Rodrigo Duterte v nedeľu zverejnil mená viac než 150 politikov, sudcov a príslušníkov orgánov činných v trestnom konaní, ktorí sú údajne zapletení v ilegálnom obchode s drogami. Informovala o tom agentúra DPA.

Duterte upozornil, že hoci niektoré mená sa mohli dostať na zoznam omylom, musí ich zverejniť, pretože je to jeho „povinnosť“. „Je veľmi dôležité, aby verejnosť poznala pomery v tejto krajine,“ Duterte uviedol vo svojom prejave na vojenskej základni v meste Davao, kde v minulosti dlhodobo pôsobil ako primátor.

Odporúčame:

Starosta chcel za sex platiť drogami, zatkli ho

Bolívijská polícia zaistila rekordné množstvo kokaínu

Zoznam obsahuje mená ôsmich sudcov, viac než 50 súčasných a bývalých primátorov, vice-primátorov, starostov, guvernérov a kongresmanov, ako i 95 príslušníkov policajného zboru, armády a väzenskej stráže. Duterte vyzval podozrivých na zozname, aby sa do 24 hodín odovzdali do rúk spravodlivosti. „V opačnom prípade nariadim, aby po vás pátrali všetky ozbrojené sily Filipín,“ varoval prezident.

Od 30. júna, kedy sa Duterte ujal úradu, už v rámci vládnej protidrogovej kampane zahynulo viac než 500 podozrivých. Väčšinu z nich zabila polícia, pretože údajne kládli odpor pri zatýkaní, zatiaľ čo ostatných zavraždili nepriateľské drogové gangy. Ľudskoprávni aktivisti tieto úmrtia odsudzujú a žiadajú Duterta, aby zaručil dodržiavanie ľudských práv pre podozrivých a princípy právneho štátu aj počas boja proti narkotikám.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. augusta 2016

Odporúčané články