Predseda EP Martin Schulz oslavuje šesťdesiatku

Do politiky vstúpil vo veku 19 rokov ako člen Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD). Hehlrath/Bratislava 18. decembra (WebNoviny.sk) – Nemecký politik a súčasný predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz sa v nedeľu 20. decembra dožíva 60 rokov. Je prvým predsedom v histórii Európskeho parlamentu, ktorému sa podarilo získať tento mandát dvakrát po sebe. Martin Schulz sa narodil 20. decembra 1955 v Hehlrathe, ktoré je teraz súčasťou mesta Eschweiler. Po absolvovaní strednej školy sa rozhodol živiť svojím koníčkom, ktorým sú knihy a vyučil sa kníhkupcom. V roku 1982 si v meste Würselen v Severnom Porýní-Vestfálsku otvoril vlastné kníhkupectvo, ktoré úspešne viedol 12 rokov.

Do politiky vstúpil vo veku 19 rokov ako člen Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD). V roku 1984 sa stal poslancom vo Würselene a ako 31-ročný bol v rovnakom meste zvolený za najmladšieho primátora. V tejto funkcii zotrval 11 rokov (1987-1998). Poslancom Európskeho parlamentu sa Martin Schulz stal v roku 1994. Pôsobil vo viacerých výboroch, spočiatku ako koordinátor skupiny socialistov v Podvýbore pre ľudské práva a neskôr vo Výbore pre občianske slobody a domáce veci. V roku 2004 ho zvolili za predsedu druhej najväčšej skupiny v EP.

Ako vedúci predstaviteľ skupiny socialistov a demokratov sa Schulz zasadzoval za sociálnu spravodlivosť, podporu zamestnanosti a rastu, reformu finančných trhov, boj proti zmene klímy, presadzovanie rovnosti a vybudovanie silnejšej a demokratickejšej Európy. Na poste predsedu Európskeho parlamentu vystriedal 17. januára 2012 poľského politika Jerzyho Buzeka. Martin Schulz v tejto funkcii zotrvá do januára 2017, keďže 1. júla 2014 bol opätovne zvolený na druhé funkčné obdobie.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. decembra 2015

Odporúčané články