Pre údajné znásilnenie dievčaťa zvolali parlamentný výbor

Resocializačné stredisko v Galante je zamerané na pomoc drogovo závislým mladým ľuďom.BRATISLAVA 11. septembra (WebNoviny.sk) – V súvislosti s údajne znásilneným 14-ročným dievčaťom z resocializačného zariadenia v Galante bude v pondelok zasadnutie Výboru NR SR pre ľudské práva národnostné menšiny. Na nedeľňajšom brífingu o tom informovala Anna Verešová (OĽaNO-NOVA) a pripomenula, že začiatok bude v pondelok 12. septembra o 12:00.

„Budeme sa na zasadnutí pána ministra práce, sociálnych veci a rodiny Jána Richtera pýtať, prečo nekonal už počas víkendu, prečo nie je v prípade nejaké riešenie, prečo sa nepozerá aj na matku ako na obeť. Počas krátkeho času je to druhá otrasná kauza, ktorá otriasla ľuďmi na Slovensku. Ešte nedávno sme hovorili o kauze malého Marka, ktorého násilím zobrali z vyučovania na základnej škole. Už vtedy sme upozorňovali, že je zle nastavený systém. Budeme žiadať ministra o nezávislý personálny audit týchto pracovníkov,“ hovorí Verešová s tým, že pri sociálnych pracovníkoch je potrebné kontrolovať aj ich osobnostné predpoklady na prácu s deťmi.

Odporúčame:

V polepšovni mali znásilniť dievča, zaujalo to aj prezidenta

Opozícia podnikne právne kroky

„Budeme v tejto veci robiť právne kroky, budeme ich riešiť aj v parlamente. Keby naša polícia konala od soboty, mohli robiť potrebné kroky i v Chorvátsku. Dievčatá sú stále v ohrození, my máme víkend a stále sa nič nedeje. Lebo nie sú voľby a považujem to za najväčšiu zvrhlosť,“ pripomenul na brífingu Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA). „Dovolím si, ešte stále dúfať, že takéto masívne podozrenia vo svojom rezorte nenechá minister Richter ututlať,“ pripomenula Natália Blahová (SaS).

Polícia robila v zariadení v Galante previerku v sobotu. Resocializačné stredisko v Galante je zamerané na pomoc drogovo závislým mladým ľuďom. Ako agentúru SITA informovala trnavská policajná hovorkyňa, v popoludňajších hodinách sa v zariadení nikto nenachádzal a policajti preto kontaktovali riaditeľa zariadenia.

„Ten uviedol, že zverenci ako aj zamestnanci sa nachádzajú na terapeutickom pobyte v Chorvátsku,“ spomenula s tým, že matka maloletej podala v minulosti trestné oznámenie na zamestnanca zariadenia pre podozrenie zo sexuálneho zneužívania jej dcéry. „Vyšetrovateľ v Galante vykonal procesné úkony a v zmysle zákona uznesením trestné stíhanie koncom novembra minulého roka zastavil, skutok nebol trestným činom. S postupom polície vo vyšetrovaní sa stotožnil aj prokurátor,“ píše v stanovisku polície Linkešová.

Hovorca Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Michal Stuška v nedeľu uviedol, že ministerstvo sa ohradzuje proti obvineniam, že ich vedúci predstavitelia a zodpovední pracovníci trávia víkend „na kúpalisku“ namiesto toho, aby svoju pozornosť venovali na prvý pohľad „šokujúcim“, ale neovereným informáciám, ktoré opoziční poslanci zneužívajú na mediálnu prezentáciu.

Stuška hovorí o divadle

„Na rozdiel od nich však ctíme povinnosť štátnych orgánov pracovať výlučne s overenými a objektívnymi faktami a informáciami a nie jednostrannými tvrdeniami. Opoziční poslanci pani Blahová a pán Lipšic klamú, keď tvrdia, že nikto okrem štátnych orgánov nevie, kde 17-ročná Natália je,“ pripomína Stuška s tým, že na základe nesúhlasného stanoviska rodičov súd rozhodol, že dieťa nesmie ísť na pobyt do zahraničia a rozhodol o jeho dočasnom umiestnení v inom resocializačnom zariadení na Slovensku.

„Súd toto rozhodnutie zaslal všetkým zúčastneným stranám vrátane rodičov. V piatok 9. septembra navyše matka dievčaťa telefonovala pracovníčke sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately v Piešťanoch a pracovníčka ju informovala o rozhodnutí súdu aj o tom, kam bolo dieťa dočasne premiestnené. Áno, štátne orgány to vedia rovnako dobre ako matka, ale na rozdiel od škandalózneho postupu opozície dôsledne obhajujú právo dievčaťa na súkromie v novom zariadení,“ pokračuje hovorca.

Podľa neho s dievčaťom je v kontakte nielen jej dlhoročná sociálna kurátorka, ale v pondelok 5. septembra sa s Natáliou osobne stretla a dlhší čas rozprávala aj riaditeľka odboru sociálnych vecí a rodiny Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

„Preto konáme s aktuálnym poznaním, že je o ňu postarané, je zdravotne aj psychicky v poriadku a podstupuje terapiu na liečbu závislostí,“ poznamenal hovorca s tým, že v sobotu predpoludním s predsedníčkou Výboru NR SR pre národnostné menšiny a ľudské práva Erikou Jurinovou (OĽaNO) komunikoval o prípade štátny tajomník Branislav Ondruš a ponúkol jej stretnutie ku všetkým informáciám. „Víkendové divadelné vystúpenia jej kolegyne a kolegu z opozície sú jasnou odpoveďou, prečo takúto ponuku odmietla,“ ukončil Michal Stuška.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. septembra 2016

Odporúčané články