Práčky svetových značiek poháňajú slovenské elektromotory

BRATISLAVA 30. augusta (WBN/PR) – Slovensko sa pred 23 rokmi stalo krajinou, kde výrobný podnik Askoll Slovakia, dcérska spoločnosť talianskej firmy Askoll, vyrobil prvý elektromotor. Aj vďaka tomu dnes patríme medzi popredných dodávateľov najmodernejších elektromotorov.

Najstarší elektromotor uzrel svet v 18.storočí.
Za strojcu myšlienky elektromotora sa dá považovať škótsky mních Andrew Gordon, ktorý približne v roku 1740 vyrobil prvé jednoduché elektrostatické zariadenie. O takmer 100 rokov neskôr predstavil André Marie Ampére teoretický princíp výroby mechanickej sily pomocou interakcie elektrického prúdu a magnetického poľa. Prvý skutočný rotačný elektrický motor vytvoril okolo roku 1834 Moritz von Jacobi. Tento motor sa stal svetovým rekordérom a jeho druhá, ešte lepšia verzia, dokázala utiahnuť loď so 14-člennou posádkou. Znamenal dôležitý krok k vývoju dnešných moderných elektromotorov.

80 miliónty elektromotor.
Jedným z najmodernejších je elektromotor BPM vyrobený na Slovensku. „Jedná sa o bezuhlíkový motor na báze permanentného magnetu s externým rotorom. Vyznačuje sa vysokým výkonom, nízkou hlučnosťou, energetickou nenáročnosťou, ako aj jednoduchšou kontrolou a ovládateľnosťou, nakoľko má zabudovanú aj elektronickú riadiacu dosku.“, vysvetlil generálny riaditeľ Askoll Slovakia, Ing. Branislav Bračík. Táto talianska firma, ktorá má svoje zázemie aj na Slovensku vyrobila v júli 2016 jubilejný 80 miliónty elektromotor. Hlavným zameraním spoločnosti je výroba univerzálnych (MCA) a indukčných elektromotorov (CIM), a od roku 2015 aj BPM. Ich odberateľom sú poprední svetoví výrobcovia bielej techniky ako Whirlpool, Indesit, Candy, Gorenje a mnohí ďalší.

Práčky svetových značiek poháňajú slovenské elektromotory.
Askoll Slovakia sa zameriava na výrobu elektromotorov predovšetkým pre európsky trh, ale časť produkcie spoločnosti končí aj v severnej Afrike, či severnej a južnej Amerike. V rámci Európy je Askoll jeden z najväčších závodov s európskym vlastníctvom, ktorý dodáva elektromotory do bielej techniky. Podnik presťahoval v auguste 2012 výrobu do novovybudovaných moderných priestorov závodu v Potvoriciach (okres Nové Mesto nad Váhom), kde majú zamestnanci možnosť pracovať s najnovšími technológiami odvetvia výroby elektromotorov. Nielen technológie sú lákadlom pre zamestnancov. Popri kvalitatívnom a technologickom zdokonaľovaní je práve stála pozornosť ľudskému faktoru kľúčom pre ďalší rozvoj spoločnosti. „Askoll Slovakia zamestnáva viac ako 400 zamestnancov, ktorí pracujú v trojzmennej prevádzke so súčasným denným výstupom viac ako 12 000 kusov motorov. To v celoročnej prevádzke podniku predstavuje produkciu takmer 3 miliónov kusov elektromotorov.“, informoval Ing. Branislav Bračík.

Veľké plány na Slovensku.
Podľa generálneho riaditeľa Askoll Slovakia, Ing. Branislava Bračíka, má Askoll so Slovenskom aj ďalšie plány. „Už v budúcom roku plánujeme zahájiť výrobu ďalšieho typu motora – EROD (BPM s interným rotorom), ktorý bude spĺňať najnovšie energetické normy EU.” S výrobou budú vytvorené aj nové pracovné miesta. Taktiež v rámci diverzifikácie výrobného portfólia skupina Askoll vyvinula vlastný rad produktov elektrickej mobility (elektrický bicykel a elektrický skúter), na ktorej už v súčasnosti participuje aj Askoll Slovakia.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

30. augusta 2016

Odporúčané články