Posilnite svoju imunitu

BRATISLAVA 2. februára (WBN/PR) – Hippokrates hovorieval: ,,Nech jedlo je vašim liekom”. Súčasní odbroníci na výživu apelujú na konzumáciu vyváženej stravy, čo je najlepším liekom všetkých čias. Vhodne zvolené potraviny sú prvým krokom k budovaniu imunitného systému, obzvlášť v zimnom období.

Budovanie imunity je dlhodobejší proces, ktorý sa skladá z mnohých faktorov. Telo musí byť posilnené predovšetkým vhodnou stravou, bohatou na prírodné produkty. MUDr. Alžbeta Béderová, CSc., expert kampane „Džúsy a pyré – vitamíny v SMART forme“ potvrdzuje: „Svoju imunitu môžeme budovať, a to správnou výživou deň po dni. Niektoré zložky potravín majú imunomodulačné vlastnosti, to znamená, že stimulujú náš imunitný systém. Hovoríme o vitamínoch, ktoré majú priaznivý vplyv na obranychopnosť organizmu. Napríklad vitamín C, ktorý možno nájsť v nakladaných uhorkách, kapuste, petržlene, červenej paprike alebo v pomarančovom džúse, či provitamín A prítomný v žltej, oranžovej a červenej zelenine a ovocí, alebo v mrkvovej šťave. Aj niektoré minerálne látky hrajú dôležitú úlohu v obranyschopnosti. Napríklad taký horčík, vo významnom množstve obsiahnutý v ovocí. Ak nasledujeme odporúčania lekárov ohľadom dávkovania liekov, tak by sme mali pristupovať rovnako pokiaľ ide o živiny. Nezabúdajte na konzumáciu aspoň 5 porcií ovocia a zeleniny denne. No nielen množstvo ale aj rozmanitosť príjimaných potravín je dôležitá. Čím pestrejšiu stravu máme, tým viac aktívnych zložkiek sme schopní dodať nášmu telu. Treba si uvedomiť, že neexistuje jediný produkt, v ktorom sú prítomné všetky živiny. Treba ich správne kombinovať a dodrživať požadované množstvá. Napríklad 100% ovocný džús alebo pyré môže nahradiť jednu z odporúčaných 5 porcií ovocia a zeleniny“.

Vitamíny: prírodné alebo vo forme tabliet?
Väčšina vitamínových doplnkov je k dispozícii bez lekárskeho predpisu. O tom, či je možné ich nahradiť prírodnými produktmi hovorí MUDr. Alžbeta Béderová, CSc.: „Myslite na to, že výživové doplnky sú koncentrovaným množstvom určitých látok. Pred ich užívaním by ste sa mali obrátiť na svojho lekára. Avšak budovať imunitu vieme aj inými spôsobmi, a to obohacovaním stravy o prírodné produkty, ktoré sú zdrojom rovnakých zložiek, no v bezpečnejšej a jednoduchšej forme. Dokonca aj vedecké výskumy potvrdzujú, že živiny z prírodných produktov sa ľahšie absorbujú do tela.”

Prírodné riešenia sú tie najlepšie pre naše telo. Preto v zime, ak nie sú dostupné všetky druhy ovocia a zeleniny, nebojte sa ich konzumovať v inej forme. 100% džúsy alebo ovocné a zeleninové pyré sú skvelou alternatívou pre náš organizmus. Platná legislatíva EU zakazuje pridávať sladidlá, umelé farbivá, cukor alebo arómy do 100% ovocných džúsov.

Spánok je dôležitý
Nemenej dôležitým prvkom budovania imunity je dostatočné množstvo spánku. MUDr. Alžbeta Béderová, CSc. hovorí: ,,spánok je pre náš organizmus veľmi dôležitý. Počas neho v tele prebiehajú mnohé významné procesy, vrátane regenerácie buniek a tkanív. Príliš málo spánku negatívne ovplyvňuje produkciu kortizolu – stresového hormónu. Celkovo poruchy spánku znižujú obranyschponosť tela. Preto každý počas dňa by si mal nájsť 15-30 minút na krátke zdriemnutie. Ak nie, mal by si dopriať kvalitný spánok v noci“.

Chôdza posilňuje telo!

,,Bez ohľadu na počasie, každý deň by sme si mali nájsť chvíľku na pol hodinovú prechádzku. Výborne tým okysličujeme naše telo, čím sa stávame odelnejšími voči vírusom a baktériám. Rovnako dôležité je pravidelne vetrať priestory bytu alebo domu. Najmä v zime, kedy sú izby vykurované a vzduch je veľmi suchý. Suché sliznice nosa a hrdla sú totižto náchylnejšie na infekcie. Nepodceňujte preto cirkuláciu vzduchu vo vašej domácnosti.“ odporúča MUDr.Alžbeta Béderová z RUVZ v Bratislave.

Budovanie obranyschopnosti je dlhodobejší a nepretržitý proces, ktorý sa skladá z viacerých komponentov. Spojenie telesnej activity, kvalitného spánku a výživy je ten správny krok k budovaniu imunitného systému vášho tela. Čo sa jedla týka, mali by ste voliť správne vyváženú stravu, bohatú na obilniny, mliečne výrobky, zeleninu a ovocie. Tú najmä v zime môžete bezpečne nahradiť 100% džúsmi a pyré, ktoré sú chutné a ľahko dostupné.

Kampaň „Džúsy a pyré. Vitamíny v SMART forme“ je financovaný z prostriedkov Európskej únie a Poľskej republiky, ako aj z Fondu na podporu ovocia a zeleniny a členmi KUPS.
Viac informácií o kampani je k dispozícii na webovej stránke www.dzusyapyre.eu a na fanpage „Žite Smart“ na Facebooku.

Asociácia Národnej únie výrobcov džúsov (KUPS) je neziskovou organizáciou, ktorá združuje výrobcov a iné právnické osoby spolupracujúce priamo s odvetvím výroby džúsov, nektárov a nápojov. Od roku 1993, Združenie zastupuje odvetvie v domácich i EÚ iniciatívach, spolupracuje s výskumnými inštitúciami, laboratóriami ako aj národnými a medzinárodnými odvetvovými organizáciami. Organizácia rovnako prináša úžitok spotrebiteľom prostredníctvom svojho dobrovoľného systému kontroly, ktorý má za cieľ zabezpečiť vysokú kvalitu výrobkov z džúsov. Navyše vo svojom pôsobení KUPS vedie niekoľko reklamných a vzdelávacích aktivít, ktoré podporujú zdravé stravovacie návyky, vrátane piatich porcií zeleniny a ovocia, kedy sa jedna porcia dá nahradiť džúsom. Pre viac informácii o KUPS navštívte: www.kups.org.pl.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. februára 2016

Odporúčané články