Portugalskí hasiči sa nenudia, hasia stovky lesných požiarov

Lesné požiare sú v juhoeurópskych krajinách vrátane Portugalska v letnom období bežným javom.LISABON 8. augusta (WebNoviny.sk) – Portugalských hasičov zamestnáva v súčasnosti niekoľko stoviek lesných požiarov, ktoré sa rýchlo rozšírili v dôsledku suchého a horúceho počasia.

Podľa údajov zverejnených v pondelok na internetových stránkach národného úradu civilnej ochrany horeli v danom čase porasty až na 515 miestach, pričom v piatich prípadoch, ktoré boli hlásené zo severnej časti Portugalska, išlo o rozsiahle a nekontrolované požiare.

Odporúčame:

Na ostrove La Palma zúri požiar, evakuovali ďalších ľudí

V štatistike prevzatej agentúrou AP sa tiež uvádza, že do boja proti plameňom bolo nasadených približne 3000 hasičov, 1060 vozidiel a 16 lietadiel. Požiare rôznej veľkosti postihli predovšetkým borovicové a eukalyptové lesy, ktoré sú vysušené po dlhom období bez výdatnejších dažďov.

Teploty vzduchu v Portugalsku prevyšujú v posledných dňoch 30 stupňov Celzia. Lesné požiare sú v juhoeurópskych krajinách vrátane Portugalska v letnom období bežným javom.

Španielske úrady ohlásili v pondelok úspech hasičov na Kanárskych ostrovoch v Atlantickom oceáne, kde dostali po šiestich dňoch pod kontrolu plamene na ostrove La Palma a evakuovaní obyvatelia sa tak mohli vrátiť do svojich príbytkov.

Požiar si vyžiadal život lesného robotníka a zničil porast na ploche s rozlohou viac ako 4000 hektárov. Ako pôvodca požiaru sa priznal polícii nemenovaný 27-ročný Nemec, ktorý uviedol, že les nechtiac podpálil, keď sa snažil zlikvidovať použitý toaletný papier.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. augusta 2016

Odporúčané články