Porošenko nominoval na post ukrajinského premiéra Hrojsmana

Ukrajinský parlament má o Hrojsmanovi a ostatných členoch novej vlády hlasovať ešte v priebehu štvrtka.Kyjev 14. apríla (WebNoviny.sk) – Ukrajinský prezident Petro Porošenko nominoval na post premiéra svojho spojenca, predsedu parlamentu Volodymyra Hrojsmana. Ukrajinský parlament má o Hrojsmanovi a ostatných členoch novej vlády hlasovať ešte v priebehu štvrtka, informuje agentúra AP.

Porošenko oznámil nomináciu Hrojsmana v parlamente deň po tom, ako predseda poslaneckého klubu vládnuceho Bloku Petra Porošenka (BPP) Jurij Lucenko napísal na sociálnych sieťach, že sa podarilo dospieť k dohode o zložení budúcej vlády a osobe jej predsedu. Prerokovanie demisie odchádzajúceho premiéra Arsenija Jaceňuka a vymenovania jeho nástupcu v parlamente sa pôvodne očakávalo už v utorok.

Samotný Hrojsman povedal na pôde parlamentu, že vláda pod jeho vedením nebude tolerovať korupciu a zameria sa na posilňovanie vzťahov s Európou. Okrem korupcie vyzdvihol aj „neefektívnu správu a populizmus“ ako hrozby, ktoré „nie sú o nič menšie než nepriateľ na východe Ukrajiny“, čo bolo narážkou na proruských separatistických povstalcov.

Vymenovanie novej vlády má vyriešiť politickú krízu na Ukrajine, ktorá vypukla vo februári, keď parlament pri hlasovaní o vyslovení nedôvery Jaceňukovi nečakane podporil vládny kabinet, čo však následne viedlo k rozpadu parlamentnej koalície. Vznikla tým patová situácia, keď poslanci odmietali spolupracovať s kritizovaným premiérom, ale k jeho odvolávaniu by sa v súlade so zákonom mohli vrátiť až v septembri. V snahe zabrániť prehlbovaniu krízy premiér Jaceňuk uplynulú nedeľu oznámil, že podáva demisiu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. apríla 2016

Odporúčané články