Poľský Senát schválil zákon o ústavnom súde

Európska komisia poslala poľskej vláde list, v ktorom ju žiada, aby odložila platnosť novely zákona o ústavnom súde.VARŠAVA 24. decembra (WebNoviny.sk) – Horná komora poľského parlamentu schválila v stredu novelu zákona o ústavnom súde z dielne vládnucej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Podľa odporcov však novela paralyzuje ústavný súd a narúša systém deľby štátnej moci.

Ako informovalo internetové vydanie denníka Rzeczpospolita, za novelu hlasovalo 58 senátorov, 28 bolo proti a jeden sa zdržal hlasovania. Dolná komora parlamentu, v ktorej má PiS väčšinu, schválila návrh v utorok. Európska komisia poslala poľskej vláde list, v ktorom ju žiada, aby odložila platnosť novely zákona.

Podľa jednej zo zmien, ktorá sa novelou zavádza, bude rozhodnutia musieť prijímať najmenej 13 z 15 sudcov, a to dvojtretinovou väčšinou namiesto doterajšej jednoduchej. Doteraz väčšinu rozhodnutí prijímalo päť sudcov, dôležité prípady si vyžadovali prítomnosť aspoň deviatich sudcov. Najnovšie bude potrebná prítomnosť aspoň 13 sudcov.

Uplynulé dva víkendy sa v Poľsku uskutočnili masové demonštrácie prívržencov i odporcov novej vlády. Kroky kabinetu Beaty Szydlovej, ktorý uskutočňuje rozsiahle personálne výmeny v štátnych podnikoch, tajných službách, armáde a ďalších bezpečnostných zložkách vrátane Expertného centra kontrarozviedky NATO prevádzkovaného Slovenskom a Poľskom, vyvolali obavy aj kritiku európskych inštitúcií.

Bývalý poľský prezident a bojovník proti totalite Lech Walesa varoval pred ohrozením demokracie v Poľsku a vyzval na usporiadanie referenda o predčasných voľbách.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. decembra 2015

Odporúčané články