Poľsko znova žiada od Nemecka vyplatenie škôd z druhej svetovej vojny, krajina sa bráni

353491_poland_germany_reparations_82762 69f78380e82c48f7b665e57a22d2c1a0 640x420.jpg

VARŠAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) – Poľsko opätovne otvára otázku reparácií zo strany Nemecka, ktoré by Berlín mal podľa názoru Varšavy vyplatiť za škody spôsobené nacistickými vojskami počas päť rokov trvajúcej okupácie Poľska v rámci 2. svetovej vojny.

Odporúčame:
Slovensko prisľúbilo dva milióny eur na riešenie migrácie, peniaze pôjdu na západný Balkán

Poľská premiérka Beata Szydlová v utorok vo Varšave vyhlásila, že ide o otázku historickej spravodlivosti a Poľsko je naďalej oprávnené tieto reparácie od Nemecka žiadať.

Nemecko však už dávnejšie podobné požiadavky zo strany Poľska jednoznačne odmietlo. Berlín argumentuje tým, že Poľsko sa už v roku 1953 vzdalo práva na akékoľvek reparácie zo strany Nemecka. Výmenou za to pripadla Poľsku a Rusku takmer štvrtina historického územia Nemecka.

Odporúčame:
Sobotka: Krajne pravicová AfD dnes útočí na utečencov a EÚ, zajtra sa zameria na Čechov a Poliakov

Poľsko však proti tomuto argumentu protestuje s tým, že dohoda z roku 1953 bola pripravená a vynútená Moskvou, Poľsko k nej nepristúpilo dobrovoľne a preto je neplatná.

Viac k témam: druhá svetová vojna, Nemecko, Poľsko, reparácie
Zdroj: Webnoviny.sk – Poľsko znova žiada od Nemecka vyplatenie škôd z druhej svetovej vojny, krajina sa bráni © SITA Všetky práva vyhradené.

26. septembra 2017

Odporúčané články