Políciu na Slovensku nemôže nahrádzať nik, tvrdí Žitňanská

Hliadky Ľudovej strany Naše Slovensko, ktoré sa zameriavajú najmä na Rómov, sú vo vlakoch od apríla. Strana začiatkom augusta avizovala, že v hliadkovaní bude pokračovať a od jesene spúšťa vlakové hliadky aj na západnom okruhu.BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) – Nik nemôže na Slovensku nahrádzať políciu a ani sa tak tváriť. Ministerstvo spravodlivosti spolu s ministerstvom vnútra preto pripravilo novelu zákona o dráhach a na jej základe nebude pochýb, kto čo môže robiť, uviedla v stredu po rokovaní vlády ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Podľa vládou schválenej novely „dohľad nad verejným poriadkom, ochranu základných práv a slobôd, ochranu života a zdravia cestujúcich prepravovaných vlakmi osobnej prepravy a na železničných staniciach a ich majetku vykonáva Policajný zbor alebo osoba určená prevádzkovateľom dráhy alebo dopravcom.“ Reálne každý musí dodržiavať pravidlá a na istý typ činnosti sa bude vyžadovať súhlas prevádzkovateľa, zdôraznila Žitňanská.

Odporúčame:

Kotlebove hliadky budú nezákonné, extrémizmus postihovanejší

Kotlebovci reagujú na rozhodnutie zakázať hliadky vo vlakoch

Úlohou štátu je vedieť zahatať cestu

Ministerka Žitňanská považuje túto právnu úpravu za vhodnú. „Na ťahu sú teraz železnice, aby strážili momentálne ich vnútorné pravidlá a keď budú nové zákonné pravidlá, tak aby strážili tie,“ dodala.

Na otázku, či táto právna forma vyrieši situáciu so samozvanými hliadkami ĽS Naše Slovensko uviedla, že „politické subjekty, ktoré majú za cieľ vykonávať aktivity, aby vyvolávali dojem, že tento štát nie je funkčný, aby potom mohli prísť s vlastnými akože riešeniami, sú subjekty, ktoré budú vždy hľadať cestu, aby svoj program, podľa mňa extrémistický, presadili.“ Žitňanská nepochybuje, že ak im zahatajú jednu cestu, budú hľadať druhú. Úloha štátu je v tom, aby vedel cestu zahatať, doplnila.

Hliadky Ľudovej strany Naše Slovensko, ktoré sa zameriavajú najmä na Rómov, sú vo vlakoch od apríla. S týmto nápadom prišli Kotlebovci po útoku 16-ročného Šimona na 21-ročnú Viktóriu, ktorý sa odohral začiatkom apríla. Páchateľ na dievča zaútočil a následne mu ukradol peňaženku. Polícia ho chytila. Predseda strany Marian Kotleba páchateľa označil za „cigánskeho extrémistu“. Muži ako hliadka dozerajúca na poriadok majú na sebe zelené tričká Kotlebovej ĽS Naše Slovensko.

ĽS Naše Slovensko mieni v hliadkach pokračovať

Železnice pre túto aktivitu už zmenili prepravný poriadok Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. (ZSSK). Po novom je bez predchádzajúceho písomného povolenia ZSSK vo vlakoch zakázané vykonávať činnosti, ktoré nesúvisia s hromadnou osobnou dopravou a poskytovaním služieb spojených s prepravou verejnosti, a to ani s platným cestovným dokladom.

Bez písomného súhlasu ZSSK je zakázané podnikať alebo vstupovať do vlakov ZSSK za týmto účelom, vykonávať predaj, propagáciu alebo uskutočňovať politickú agitáciu, podporu alebo popularizáciu názvu, značky, programu alebo hesiel politickej strany, politického hnutia alebo kandidáta, umiestňovať alebo rozdávať letáky, respektíve realizovať na tento účel alebo v súvislosti s tým akékoľvek úkony.

ĽS Naše Slovensko začiatkom augusta avizovala, že napriek tomu bude pokračovať v hliadkach vo vlakoch a od jesene spúšťa vlakové hliadky aj na západnom okruhu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. augusta 2016

Odporúčané články