Polícia odhalila prípad korupcie medzi colníkmi, od vodičov neoprávnene vyberali pokuty

353725_dsc1100 640x420.jpg

BRATISLAVA 28. septembra (WebNoviny.sk) – Polícia odhalila prípad korupcie v radoch Finančnej správy Slovenskej republiky (FS SR).

Ako na tlačovej konferencii uviedol prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar, polícia zadržala päticu colníkov Stanice colného úradu v Senici, ktorí neoprávnene žiadali od vodičov úhradu priestupku a vyzbierané pokuty si nechávali pre vlastnú potrebu.

Na podvodníkov upozornili prepravné spoločnosti

Polícia pracovala na prípade už od júna 2016 a zistila, že od februára tohto roka senickí colníci nad rámec svojich povinností popri colnej kontrole kontrolovali aj dodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Príslušníkov polície na podozrivú činnosť upozornili majitelia prepravných spoločností. „Ich vodiči jazdili najmä po tranzitnom úseku diaľnice D2 medzi Českou republikou a Maďarskom, dostávali veľmi často akési sankcie, ktoré podľa majiteľov dostávali od nepríslušných úradov, konkrétne od colníkov,“ uviedol Gašpar a dodal, že priestupky boli často iba fiktívne a pokuty sa pohybovali v rozmedzí 200 až 300 eur. „Niekedy vyslovene handlovali s vodičmi, že pokuta môže byť nižšia, ak bude bez papiera, pretože nemali čo vystavovať,“ povedal Gašpar.

Odporúčame:
Podnikateľ Marián K. vypovedal na polícii, obvinili ho z neodvedenia dane a poistného

Procesné trestné stíhanie začala polícia v novembri 2016 a do prípadu nasadila i zahraničného agenta, ktorým bol maďarský policajt vydávajúci sa za vodiča kamióna. V stredu 27. septembra tohto roku boli v prípade Hungary obvinení zo zneužívania verejného činiteľa piati colníci, ktorým hrozí trest odňatia slobody na dva až päť rokov. Obvinení colníci Miroslav H., Dušan G., Milan V., Rastislav B. a Marián Č. budú stíhaní na slobode a postavia ich mimo služby.

Podvod s DPH

Polícia na tlačovej konferencii upozornila aj na prípad podvodu s DPH pod názvom Bomba. Ako uviedol prezident FS SR František Imrecze, minulý rok šestica podozrivých vytvorila fakturačný reťazec viacerých obchodných spoločností, prostredníctvom ktorých krátili dane fiktívnym nadobudnutím tovaru a jeho predajom do iného štátu, aby si tak znížili daňovú povinnosť.

Vytvorené obchodné spoločnosti nevykonávali činnosť v takom rozsahu, ako deklarovali a škoda, ktorú spôsobili slovenskému štátnemu rozpočtu, predstavovala 2 375 678 eur. Ako uviedol Gašpar, od začatia prípadu vo februári 2016 úzko spolupracovali s Kriminálnym úradom finančnej správy a vykonali štyri domové prehliadky, po ktorých vzniesli obvinenie voči štyrom osobám. Mária K., Vladimír L., Andrea N. a Róbert S. sú obvinení z pokračovacieho zločinu skrátenia dane a poistného a hrozí im väzenie na sedem až dvanásť rokov.

Viac k témam: colníci, Finančná správa SR, korupcia, Tibor Gašpar
Zdroj: Webnoviny.sk – Polícia odhalila prípad korupcie medzi colníkmi, od vodičov neoprávnene vyberali pokuty © SITA Všetky práva vyhradené.

28. septembra 2017

Odporúčané články