Policajtov v prípade zabitia 12-ročného chlapca neobvinia

Verdikt pravdepodobne vyvolá vlnu nepokojov a odpor verejnosti.CLEVELAND 29. decembra (WebNoviny.sk) – Veľká porota sa v pondelok rozhodla neobviniť dvoch policajtov z mesta Cleveland v americkom štáte Ohio, ktorí v novembri 2014 smrteľne postrelili 12-ročného afroamerického chlapca s napodobeninou pištole v ruke, napísala v noci z pondelka na utorok agentúra AP. Prokurátor štátu Ohio Tim McGinty v súvislosti s týmto incidentom uviedol, že počas neho nastala „dokonalá séria ľudských omylov a zlyhaní“, k porušeniu zákona však nedošlo. Verdikt pravdepodobne vyvolá vlnu nepokojov a odpor verejnosti, upozornila AP.

Dvanásťročný Tamir Rice sa vlani v novembri vybral do parku v Clevelande. Polícia dostala hlásenie na chlapca so zbraňou v ruke, ktorou mal mieriť na ľudí. Jeden z privolaných policajtov ho po výzve, aby odložil zbraň, na ktorú údajne nereagoval, smrteľne postrelil. Policajná centrála však už v tom čase mala informáciu, že zbraň môže byť falošná. Po chlapcovej smrti vypukli v meste protesty. Predstavitelia Clevelandu vyzvali po vyhlásení verdiktu verejnosť, aby zachovala pokoj a svoj odpor vyjadrila pokojne. Tamirova rodina už v súvislosti s jeho smrťou podala občiansku žalobu.

Krátko po chlapcovej smrti zverejnila polícia video zachytávajúce Tamira Ricea ako sa hrá s replikou zbrane a mieri ňou na okraj parku. Zastaví tam policajné auto a o niekoľko sekúnd je Rice vážne postrelený. Rice bol podľa slov polície trikrát varovaný, aby dal hore ruky, ale neposlúchol. Na zbrani podľa polície chýbala oranžová bezpečnostná značka, ktorá má upozorňovať, že je to replika.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. decembra 2015

Odporúčané články