Policajti chytili poriadne opitých vodičov, nezodpovední šoféri prišli o svoje vozidlá

394827_sud a alkohol 676x410.jpg

10.10.2019 (Webnoviny.sk) – Za šoférovanie pod vplyvom alkoholu už vodiči pykajú nielen trestom odňatia slobody či odobratím vodičského preukazu na dlhšie obdobie, ale aj prepadnutím auta v prospech štátu.

Žilinská krajská polícia zverejnila na sociálnej sieti príklady trestných rozkazov, ktoré v uplynulých mesiacoch vydali sudcovia Okresného súdu v Námestove. Nezodpovední vodiči porušujúci uložený zákaz šoférovania prišli o svoje vozidlá.

Vodiči pod vplyvom alkoholu

Policajti Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline pravidelne každý týždeň vyhodnocujú bilanciu pristihnutých vodičov šoférujúcich pod vplyvom alkoholu.

Minulý týždeň polícia na krajských cestách zaevidovala celkom 44 podgurážených vodičov, z ktorých šestnásti nafúkali viac ako jedno promile. Piati vodiči spôsobili pod vplyvom alkoholu dopravné nehody,“ informovala krajská žilinská polícia na svojom facebookovom profile.

Policajti zároveň varovali vodičov pred možnými postihmi a zverejnili aj príklady trestných rozkazov, na základe ktorých prišli nezodpovední šoféri o svoje automobily.

Poriadne opitý motorkár

Prvý prípad sa stal ešte pred letnými prázdninami v Rabči v okrese Námestovo. „Krátko po polnoci vodič motocykla Honda nerešpektoval pokyny policajnej hliadky na zastavenie vozidla, odbočil z hlavnej cesty do vedľajšej ulice, kde motocykel položil na zem a pokúšal sa utiecť. Policajti ho však dostihli,“ informovala polícia.

Dôvod úteku bol zrejmý, pri následnej kontrole sa totiž muž podrobil dychovej skúške na alkohol a namerali mu 2,31 promile. Pri rozhodovaní o treste mu priťažila skutočnosť, že šoféroval s uloženým zákazom viesť motorové vozidlá.

Okresný súd v Námestove k prípadu vydal trestný rozkaz, ktorým rozhodol o treste odňatia slobody na 10 mesiacov so skúšobnou 30-mesačnou dobou, zákaze činnosti viesť motorové vozidlá na 68 mesiacov, ale tiež o prepadnutí motocykla Honda v prospech štátu.

Dostal zákaz jazdiť

Podobný príklad, aj keď za menej dramatických okolností, riešili policajti aj 16. júla v Hruštíne (okres Námestovo). Vodič pri kontrole nafúkal 1,03 mg/l, čo je v prepočte 2,15 promile alkoholu v dychu.

Aj v tomto prípade platilo, že prípad sa dostal pred sudcu Okresného súdu v Námestove, ktorý rozhodol o treste odňatia slobody na deväť mesiacov so skúšobnou lehotou 24 mesiacov a zákaze činnosti viesť motorové vozidlá na dobu 5 rokov a 7 mesiacov. Taktiež bol uložený trest prepadnutia motorového vozidla značky Suzuki.

Skončil na súde

Najnovší prípad je zo začiatku septembra. Mužovi z Trstenej namerali policajti pri kontrole 2,19 promile alkoholu v dychu a priviedli ho pred sudcu.

Vodič sa dopustil prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, za čo mu bol uložený trest odňatia slobody na 4 mesiace s podmienečným odkladom na 24 mesiacov. Zároveň mu súd uložil zákaz činnosti viesť motorové vozidlá na 5 rokov a 7 mesiacov a trest prepadnutia veci – motorového vozidla Mitsubishi,“ uvádza sa v trestnom rozkaze.

Nulová tolerancia

Slovensko patrí k európskym krajinám, kde je tolerancia alkoholu za volantom nulová. Pre určenie toho, či sa podgurážený vodič dopustil priestupku, alebo trestného činu, je dôležitá hranica 0,48 mg/l etanolu pri dychovej skúške.

Pri jej prekročení sudcovia zväčša udeľujú vinníkom podmienečné, resp. nepodmienečné tresty v kombinácii s uložením zákazu šoférovania na niekoľko rokov.

V prípade vodičov môže súd rozhodnúť o prepadnutí auta, ak bolo použité na spáchanie trestného činu. Takým trestným činom je aj ohrozenie pod vplyvom návykovej látky.

Viac k témam: alkohol za volantom, opitý vodič
Zdroj: Webnoviny.sk – Policajti chytili poriadne opitých vodičov, nezodpovední šoféri prišli o svoje vozidlá © SITA Všetky práva vyhradené.

10. októbra 2019

Odporúčané články