Pokuty za oneskorené prihlásenie zamestnanca do Sociálnej poisťovne sa zatiaľ nezrušia

Pokuty pre zamestnávateľov za oneskorené prihlásenie zamestnanca do Sociálnej poisťovne sa zatiaľ nezrušia.

Nelegálne zamestnávanie

Parlament totiž nepodporil návrh novely zákona o nelegálnej práci od poslancov Jozefa Mihála, Jany Kiššovej a Eugena Jurzycu, ktorým chceli predkladatelia zmierniť definíciu pojmu nelegálne zamestnávanie.

Podľa platného zákona sa za nelegálne zamestnávanie považuje aj oneskorené prihlásenie zamestnanca do Sociálnej poisťovne aj v prípade, že v čase kontroly zo strany inšpektorátu práce je už zamestnanec prihlásený v Sociálnej poisťovni.

„Pokiaľ inšpektorát práce pri kontrole nelegálnej práce zistí, že zamestnanec má pracovnú zmluvu, respektíve dohodu a podobne a zamestnávateľ už pred kontrolou prihlásil zamestnanca do Sociálnej poisťovne, nie je žiaden dôvod vyrubiť mu pokutu za nelegálne zamestnávanie len a len preto, že k prihláseniu zamestnanca do Sociálnej poisťovne došlo povedzme hodinu po tom, ako začal pracovať,“ uviedla trojica predkladateľov.

„Drakonické“ pokuty

Poslanec Jozef Mihál v parlamentnej rozprave upozornil na to, že samotný rezort práce a sociálnych vecí pripravuje návrh novely zákona o nelegálnej práci, ktorým sa majú zrušiť podľa neho „drakonické“ pokuty.

Podľa pripravovanej novely zákona sa pokuta zamestnávateľovi neuloží, ak zamestnanec prihlási do Sociálnej poisťovne zamestnanca do siedmich dní od uzavrenia pracovnoprávneho vzťahu.

Táto vládna novela by však mala byť podľa Mihála účinná až od 1. januára budúceho roka. Ak by podľa Mihála parlament podporil poslanecký návrh novely, tak sa mohli pokuty pre zamestnávateľov zrušiť o sedem mesiacov skôr.

Viac k témam: Sociálna poisťovňa
Zdroj: Webnoviny.sk – Pokuty za oneskorené prihlásenie zamestnanca do Sociálnej poisťovne sa zatiaľ nezrušia © SITA Všetky práva vyhradené.

16. mája 2017

Odporúčané články