Pokles cien na Slovensku našiel nové dno

V júli medziročne klesli spotrebiteľské ceny na Slovensku o 0,9 %.
BRATISLAVA 13. augusta (WebNoviny.sk) – Pokles cien na Slovensku našiel nové dno. V júli totiž spotrebiteľské ceny medziročne klesli o 0,9 %, čo je historicky najvyšší prepad cien. Doteraz najvýraznejší prepad o 0,8 % z predchádzajúcich dvoch mesiacov sa tak v júli ešte navýšil o 0,1 percentuálneho bodu. V priemere za sedem mesiacov tohto roka ceny na Slovensku klesli o 0,6 %. V medzimesačnom porovnaní ceny v júli oproti júnu rovnako klesli, a to o 0,4 %, kým v júni oproti máju boli mierne vyššie o 0,1 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).

Na medziročnej báze klesli najmä ceny v doprave o 3,9 % a ceny potravín a nealkoholických nápojov o 3,2 %. Znížili sa aj ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 2 %. Na druhej strane vzrástli ceny za hotely, kaviarne a reštaurácie o 2,2 %, vzdelávanie o 1,5 %, rozličné tovary a služby o 1,4 % a rekreáciu a kultúru o 1,1 %. Stúpli tiež ceny za zdravie o 0,9 %, alkoholické nápoje a tabak o 0,8 % a za odevy a obuv a poštové a telekomunikačné služby zhodne o 0,3 %. Nezmenili sa ceny za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu.

Medzimesačne klesli ceny za odevy a obuv o 1,3 %, dopravu o 1,1 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 0,6 %, bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 0,5 %, rekreáciu a kultúru o 0,2 % a za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu o 0,1 %. Zvýšili sa ceny rozličných tovarov a služieb o 0,3 % a ceny za hotely, kaviarne a reštaurácie o 0,1 %. Na júnovej úrovni zostali ceny alkoholických nápojov a tabaku, ceny za zdravie, ceny poštových a telekomunikačných služieb a za vzdelávanie.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v júli dosiahla záporných 0,3 %, rovnako ako v predchádzajúcich dvoch mesiacoch. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, bola v júli na medziročnej báze na nulovej úrovni, kým v júni dosiahla 0,1 %. V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia v júli na úrovni záporných 0,3 %, čistá inflácia bola taktiež mínusová vo výške 0,2 %.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. augusta 2016

Odporúčané články