Podpredseda Európskej komisie je proti referendu, Macron nechce Španielov poučovať

353845_france_election_24119 0303f82d8ace483882d9bc7630edd3f0 640x420.jpg

BARCELONA 29. septembra (WebNoviny.sk) – Rozpačité ticho zo strany predstaviteľov Európskej únie a jej členských krajín, z ktorých väčšina sa odmieta nechať zatiahnuť do sporu pred plánovaným nedeľňajším referendom o nezávislosti Katalánska, prerušili v piatok dvaja vysokopostavení politici únie.

Odporúčame:
Video: Traktory zaplnili Barcelonu, nezávislosť Katalánska môže byť vyhlásená do 48 hodín

Najskôr sa podpredseda Európskej komisie (EK) Frans Timmermans postavil jednoznačne na stranu centrálnej španielskej vlády, a krátko nato komentoval situáciu v Španielsku aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Jeho vyhlásenie až tak jednoznačné nebolo a Macron zdôraznil najmä to, že sa do španielskych vnútorných záležitostí nechce miešať.

Podľa Timmermansa by mali občania všetkých členských štátov únie rešpektovať ústavu svojej krajiny. Podpredseda EK tým podporil vládu v Madride, ktorá plánované referendum označuje za protiústavné. „O tom je právny štát – podriadiť sa zákonom a ústave, dokonca aj vtedy, keď sa mi to nepáči,“ snažil sa Timmermans prehovárať do duší Kataláncom.

Odporúčame:
Európa sa Katalánsku v spore so španielskou vládou obrátila chrbtom, tvrdí katalánsky prezident

Macron v piatok novinárom povedal, že sa necíti oprávnený hovoriť španielskemu premiérovi Marianovi Rajoyovi, čo má robiť, ale dôveruje mu. „Riadim sa jedným princípom – jedna členská krajina nemá čo poučovať inú členskú krajinu,“ vyhlásil Macron. „Mám ale dôveru v to, že Mariano Rajoy je rozhodnutý hájiť záujem celého Španielska,“ dodal.

Viac k témam: Emmanuel Macron, Európska komisia (EK), Frans Timmermans, Katalánsko, referendum o nezávislosti Katalánska, Španielsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Podpredseda Európskej komisie je proti referendu, Macron nechce Španielov poučovať © SITA Všetky práva vyhradené.

29. septembra 2017

Odporúčané články