Počet turistov v Turecku klesol o vyše tretinu

V máji do krajiny prišlo 2,49 mil. turistov, čo bol medziročný pokles o 34,7 %. ISTANBUL 2. júla (WebNoviny.sk) – Počet turistov v Turecku v máji klesol medziročne o vyše tretinu. Išlo o najväčší pokles za 22 rokov, pričom za príčinu sa považuje napätie s Ruskom a séria bombových útokov.

Niektorí ekonómovia prognózujú, že príjmy krajiny z turizmu v tomto roku oslabia o štvrtinu, čo znamená stratu približne 8 mld. USD, čiže 1 % tureckého hrubého domáceho produktu. V máji do krajiny prišlo 2,49 mil. turistov, čo bol medziročný pokles o 34,7 %. Informovalo o tom turecké ministerstvo turizmu.

Májové oslabenie počtu návštevníkov je najvýraznejšie od roku 1994, odkedy má krajina o počte turistov záznamy. Z Ruska prišlo minimum návštevníkov, keďže ich počet sa znížil o 91,8 %. Rusi pritom tradične tvoria jednu z najväčších skupín zahraničných turistov v Turecku po Nemcoch. Počet nemeckých turistov sa v máji v Turecku zmenšil o 31,5 %. Tento pokles nie je dobrým znamením pre zvyšok hlavnej turistickej sezóny, ktorá trvá počas mája až augusta.

Turecko v pondelok vyjadrilo ľútosť nad minuloročným zostrelením ruského bojového lietadla, čo sa považuje za znak toho, že Ankara sa snaží zlepšiť vzťahy. Predpokladá sa, že by to mohlo oživiť počet turistov z Ruska, ale pravdepodobne to naspäť nepriláka Európanov, ktorých vyľakali nedávne bombové útoky v Turecku.

Odporúčame:

Erdogan po útoku v Istanbule sľubuje porážku teroristov

Video: Teroristi zabili na letisku v Istanbule desiatky ľudí

Turecký útočník sa odpálil vonku, dvaja v panike vnikli dnu

Video zachytáva, ako sa v Istanbule odpálil terorista

Na istanbulskom letisku boli v čase výbuchu aj Slováci

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. júla 2016

Odporúčané články