Pobrežie Floridy ohrozuje hurikán Hermine, prvý od roku 2005

Hurikán Hermine sprevádza ustálený vietor s rýchlosťou 110 kilometrov za hodinu.

WASHINGTON 2. septembra (WebNoviny.sk) – Tropická búrka Hermine zosilnela vo štvrtok na hurikán a smeruje k pobrežiu Floridy. Informovali o tom v noci na piatok svetové agentúry.

Floridský polostrov by mal hurikán zasiahnuť v noci na piatok alebo v piatok skoro ráno miestneho času, pričom ide o vôbec prvý hurikán, ktorý zasiahne územie Floridy od roku 2005. Hermine sa ešte ako tropická búrka vyhla Havaju a už ako hurikán smeruje na Floridu. Na Havaj ale mieri hurikán Lester.

Hermine sprevádza ustálený vietor s rýchlosťou 110 kilometrov za hodinu, informovalo americké Národné centrum pre hurikány so sídlom v Miami.

Guvernér štátu Florida Rick Scott vyhlásil stav núdze v zhruba 50 okresoch a na mimoriadnej tlačovej konferencii obyvateľov pripravil na nebezpečnú búrku, hroziace tornáda a výpadky elektriny. „Táto búrka môže ohroziť životy. Hurikán sme nemali už roky,“ povedal.

Scott nariadil evakuáciu piatich okresov na severozápade Floridy, v troch ďalších pobrežných oblastiach evakuáciou obyvateľom odporúčal. V pohotovosti sa nachádza 8000 príslušníkov floridskej národnej gardy.
Americkí meteorológovia varovali pred silnými búrkami, vetrom, prívalovými lejakmi, záplavami či výpadkami elektriny. Obyvatelia by sa preto mali zásobiť potravinami.

Hurikán Hermine je štvrtým pomenovaným hurikánom v Atlantiku v roku 2016. Floridu naposledy zasiahol hurikán Wilma v roku 2005, o život prišli piati ľudia.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. septembra 2016

Odporúčané články