Po útokoch v New Yorku obvinili Afganca z pokusu o vraždu

Ahmad Khan Rahami je spájaný s výbuchom, ktorý v sobotu zranil 29 ľudí vo štvrti Chelsea newyorského Manhattanu, pričom o niekoľko blokov ďalej sa našiel nevybuchnutý tlakový hrniec. NEW YORK 20. septembra (WebNoviny.sk) – Z päťnásobného pokusu o vraždu, nezákonného držania zbrane a držania zbrane na protizákonný účel obvinila miestna prokuratúra amerického občana afganského pôvodu Ahmada Khana Rahamiho, hľadaného v súvislosti s bombovými útokmi v newyorskej štvrti Chelsea a v štáte New Jersey. Sudca zároveň stanovil kauciu na 5,2 milióna dolárov, informovala v noci na utorok televízia NBC.

Odporúčame:

FBI po výbuchu v New Yorku vypočúva podozrivých

Video: Newyorským Manhattanom otriasla mohutná explózia

Tieto obvinenia sa však zatiaľ týkajú iba pondelňajšej prestrelky v meste Linden, kde na 28-ročného Rahamiho, spiaceho pred vchodom jedného z barov, upozornil políciu miestny občan. Kým bol Rahami zadržaný, podarilo sa mu zasiahnuť jedného policajta do ruky, druhého trafil do brucha, mal ale oblečenú nepriestrelnú vestu. Samotný útočník bol postrelený do nohy a po zásahu bol ošetrený v univerzitnej nemocnici v Newarku.

Obrazom: Newyorským Manhattanom otriasla mohutná explózia

Na stopu mu prišli na základe analýzy záberov

Rahami je spájaný s výbuchom, ktorý v sobotu zranil 29 ľudí vo štvrti Chelsea newyorského Manhattanu, pričom o niekoľko blokov ďalej sa našiel nevybuchnutý tlakový hrniec. V pobrežnom meste Seaside Park v New Jersey zase explodovala pred charitatívnymi pretekmi rúrková bomba, ale nikoho nezranila. Ďalších päť výbušných zariadení našli v sobotu v odpadkovom koši na železničnej stanici v meste Elizabeth, kde žije Rahami a jeho rodina. Jedno pri skúmaní robotom explodovalo.

Vyšetrovatelia prišli na stopu Rahamimu na základe analýzy záberov z New Yorku, ktoré ho zachytávajú pri ukladaní náloží. Jeho odtlačky sa podľa denníka New York Times našli na tlakovom hrnci, ktorý použil pri zostrojení bomby. Podľa dostupných informácií nebol Rahami do svojho zatknutia vedený v žiadnej databáze podozrivých teroristov. Televízia BBC uviedla, že v roku 2014 bol nakrátko zadržaný po domácej hádke, pri ktorej bodol jednu osobu do nohy.

Rahami prišiel do USA v roku 1995

Rahami prišiel do USA v roku 1995 a americké občianstvo získal podľa televízie MSNBC v roku 2011. Jeho rodina vlastní v meste Elizabeth reštauráciu rýchleho občerstvenia s názvom First American Fried Chicken, ktorá mala byť častým zdrojom sporov so susedmi, pretože v rozpore s povolením mala otvorené 24 hodín denne. Rodina podala v roku 2010 žalobu za diskrimináciu, súdny spor však prehrala. V reštaurácii pracoval aj Ahmad Khan Rahami. Veľa jej zákazníkov ho opísalo ako milého a priateľského človeka. Rahamiho otec Mohammad pre NBC News uviedol, že nemá poňatia o tom, čo jeho syn plánoval.

New York Times citoval susedov Rahamiovcov, podľa ktorých Ahmad pred niekoľkými rokmi odišiel do Afganistanu, kde sa radikalizoval. Jeho priateľ z detstva agentúre Reuters povedal, že po návrate „zvážnel“, nechal si narásť bradu a začal sa inak obliekať. Tieto tvrdenia sa však zatiaľ oficiálne nepotvrdili. Newyorský guvernér Andrew Cuomo pre televíziu CNN povedal, že Ahmad „veľa cestoval“, okrem iného bol v Pakistane. Je ženatý s Pakistankou, ktorá však nežije v Spojených štátoch.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. septembra 2016

Odporúčané články