Peniaze od štátu na zelenú naftu pomôžu farmárom pokryť ich náklady v prvovýrobe, tvrdí Bernaťák

364895_img_9991 676x451.jpg

BRATISLAVA 31. januára (WebNoviny.sk) – Poskytovanie štátnej pomoci v poľnohospodárskej prvovýrobe prostredníctvom zelenej nafty bude slúžiť na stabilizáciu dôležitej časti prevádzkových nákladov farmárov.

Môžu predkladať žiadosť o pomoc

Uviedli to poslanci NR SR za Slovenskú národnú stranu (SNS), ktorí zákon o poskytnutí pomoci v poľnohospodárskej prvovýrobe predkladali. Prostredníctvom v stredu schváleného zákona bude štát uhrádzať časť zaplatenej spotrebnej dane z minerálnych olejov poľnohospodárom.

„Dôvodom finančnej pomoci bolo, že slovenskí farmári kupujú drahšie palivá, energie, ale aj hnojivá a taktiež majú vyššie náklady na pracovnú silu v porovnaní so susednými štátmi,“ vysvetlil predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák.

„Farmári môžu predkladať žiadosť o pomoc Pôdohospodárskej platobnej agentúre na základe výzvy, ktorá žiadosti skontroluje,“ doplnil poslanec NR SR za SNS Juraj Soboňa s tým, že agentúra posúdi splnenie podmienok a následne uhradí poľnohospodárovi kompenzáciu v sume verifikovanej výšky pomoci.

Milióny eur ročne

Platobná agentúra bude poskytovať pomoc presne podľa zákona, čiže podľa množstva určeného v normatíve spotreby minerálneho oleja. Normatív spotreby oleja v rastlinnej výrobe a na veľkú dobytčiu jednotku v živočíšnej výrobe zverejní platobná agentúra vo výzve.

Predpokladaný objem pomoci pre farmárov je v zákone rozpočtovaný na úrovni 30 miliónov eur ročne v rokoch 2019 až 2021. Účinnosť zákona je stanovená od 1. apríla 2019.

Viac k témam: farmári, SNS Slovenská národná strana, zelená nafta
Zdroj: Webnoviny.sk – Peniaze od štátu na zelenú naftu pomôžu farmárom pokryť ich náklady v prvovýrobe, tvrdí Bernaťák © SITA Všetky práva vyhradené.

31. januára 2019

Odporúčané články