Pellegrini a Gurría z OECD sa zhodli v tom, že Slovensko zažíva dobré ekonomické časy

401889_dsc8888 676x448.jpg

BRATISLAVA 5. februára (WebNoviny.sk) – Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) očakáva, že rast slovenskej ekonomiky v tomto roku dosiahne 4,3 %. Uvádza to v aktuálnom ekonomickom prehľade o Slovensku, ktorý vydala v utorok.

Solídne tempo ekonomiky

Podľa OECD by tak hospodársky rast Slovenska mal ešte v tomto roku zrýchliť oproti vlaňajšku o 0,2 percentuálneho bodu. Zároveň by mal v tomto roku kulminovať a v roku 2020 organizácia predpokladá spomalenie rastu ekonomiky na 3,6 %.

Správa OECD tak podľa premiéra Petra Pellegriniho potvrdzuje, že Slovensko momentálne zažíva dobré ekonomické časy.

„Rast slovenskej ekonomiky je vyvážený a mal by pokračovať v solídnom tempe aj v roku 2019, pričom Slovensko by malo patriť medzi najrýchlejšie rastúce krajiny OECD,“ uviedol v utorok na tlačovej konferencii po rokovaní s generálnym tajomníkom OECD Josém Ángelom Gurríom.

Riziko pre zamestnanosť

Šéf OECD potvrdil slová premiéra, že slovenská ekonomika v súčasnosti pokračuje v „pozoruhodnej expanzii“ s vysokým rastom zamestnanosti, solídnou fiškálnou politikou a zdravým finančným sektorom. Zároveň však pripomína, že pred Slovenskom stoja v ďalšom období aj viaceré výzvy.

Slovenské hospodárstvo totiž v predchádzajúcom období benefitovalo najmä zo silnej integrácie v globálnych štruktúrach, tento efekt však bude postupne slabnúť.

Takisto priame zahraničné investície boli v minulosti zamerané najmä na sektory, ktoré síce generovali silný rast produktivity práce, ale mali nižšiu pridanú hodnotu. Riziko pre zamestnanosť zase predstavuje automatizácia výroby a slovenskí pracovníci nie sú dostatočne pripravení na digitálnu transformáciu.

Vzdelaní pracovníci zo zahraničia

„Životná úroveň sa približuje k najvyspelejším krajinám OECD a takmer všetky indikátory Indexu lepšieho života sa v posledných 10 rokoch zlepšili. Ak však chce Slovensko aj naďalej napredovať, je nevyhnutné, aby sa posunulo smerom k sofistikovanejšej a inovatívnejšej produkcii,“ uviedol Gurría.

Slovensko by malo podľa správy viac lákať vzdelaných pracovníkov zo zahraničia a uľahčiť im podmienky vstupu na domáci trh práce. Za potrebné považuje tiež zlepšenie podnikateľského prostredia.

Rómovia čelia chudobe

Významný priestor v aktuálnej štúdii o Slovensku OECD venuje aj situácii rómskej komunity na Slovensku. Organizácia konštatuje, že napriek celkovo nízkej úrovni chudoby na Slovensku, Rómovia v krajine čelia „extrémnej sociálnej exklúzii“, nízkej zamestnanosti aj chudobe.

Ich integrácii môže podľa organizácie výrazne pomôcť najmä zvýšenie dostupnosti a kvality vzdelávania týchto komunít a taktiež rozšírenie úspešných programov financovaných z eurofondov.

Viac k témam: cudzinci, Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), pracovný trh, rómovia, slovenská ekonomika
Zdroj: Webnoviny.sk – Pellegrini a Gurría z OECD sa zhodli v tom, že Slovensko zažíva dobré ekonomické časy © SITA Všetky práva vyhradené.

5. februára 2019

Odporúčané články