Pápež zverejnil katalóg liekov na neduhy Vatikánu

Pápež ponúkol „antibiotiká“ na súbor 15 chorôb, ktoré na rímskej kúrii našiel. Vatikán 21. decembra (WebNoviny.sk) – Pápež František dnes zdôraznil svoje odhodlanie pokračovať v reformách v katolíckej cirkvi a na predvianočnom stretnutí s biskupmi a kardinálmi pôsobiacimi vo Vatikáne ponúkol „lieky“ na neduhy, ktorými cirkev podľa neho trpí.

O chorobách, ktoré sužujú cirkev, pápež hovoril vo svojom vlaňajšom predvianočnom príhovore. Okrem iného vtedy spomínal domýšľavosť, mocichtivosť a aroganciu niektorých duchovných. Niektorí ľudia v cirkvi podľa neho trpia aj „spirituálnou Alzheimerovou chorobou“. Vyhlásil tiež, že Vatikán sa zmieta v „existenciálnej schizofrénii“, trpí „sociálnym exhibicionizmom“ a pôsobí ako „orchester, ktorý neladí“.

Dnes však pápež ponúkol „antibiotiká“ na súbor 15 chorôb, ktoré na rímskej kúrii našiel a vlani vytkol. Predložil tak katalóg cností nutných“ na prácu vo Vatikáne. Zmienil sa napríklad o čestnosti, striedmosti, úcte a pokore. Pripomenul však aj ďalšie škandály, ktoré sa v súvislosti s cirkvou objavili počas tohto roku.

V príhovore, ktorý sa po vlaňajšku očakával s napätím, pápež uviedol, že by bolo veľmi nevďačné, keby neocenil všetkých prospešných a čestných ľudí, ktorí pracujú oddane, odhodlane, verne a profesionálne. „Choroby a škandály nemôžu zakryť účinnosť služby, ktorú cirkev s nasadením poskytuje… Toto je skutočná útecha,“ povedal pápež.

Zdôraznil, že proces reforiem v rámci cirkvi bude „napredovať s rozhodnosťou, rozumnosťou a ráznosťou“. Atmosféra v sále bola pomerne napätá. Pápež prítomným vopred vysvetlil, že svoj príhovor prednesie po sediačky, pretože kvôli pretrvávajúcej chrípke sa cíti unavený.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. decembra 2015

Odporúčané články