Pápež František za zvýšenej bezpečnosti odslúžil omšu na štadióne v Káhire

KÁHIRA 29. apríla (WebNoviny.sk) – Za zvýšených bezpečnostných opatrení a účasti najmenej desiatich tisíc egyptských katolíkov celebroval v sobotu pápež František omšu na štadióne vzdušných síl egyptskej armády na predmestí Káhiry.

Dnešná bohoslužba sa konala v druhý a zároveň posledný deň historickej návštevy najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi v Egypte. Pápež do tejto prevažne moslimskej arabskej krajiny prišiel, aby povzbudil ducha egyptských kresťanov a podporil vytvorenie spojeného kresťansko-moslimského frontu proti náboženskému militarizmu, píše agenúra DPA.

Kresťanov v Egypte postihlo totiž vlani v decembri i v tomto mesiaci – na Veľkú noc – niekoľko útokov na ich kostoly s mnohými obeťami na životoch. K zodpovednosti za atentáty sa prihlásilo extrémistické džihádistické hnutie Islamský štát (IS).

Odporúčame:
Európa pácha samovraždu, vraví pápež. Záchytné centrá prirovnal ku koncentrákom

Atmosféra na Štadióne 30. júna bola dnes radostná a veriaci – aj keď im nad hlavami z bezpečnostných dôvodov preletovali vrtuľníky – spievali náboženské hymny a mávali egyptskými i vatikánskymi vlajkami. Iní zase držali v rukách žlté balóniky, keďže žltá je farbou vatikánskej vlajky.

Pápež dnes malú egyptskú katolícku komunitu takisto vyzval, aby bola k svojim egyptským bratom dobrá a milosrdná – s tým, že jediným fanatizmom, ktorému môžu veriaci podľahnúť, je fanatizmus lásky k blížnemu.

František si v piatok na slávnostnom obrade s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím v Káhire uctil obete veľkonočných samovražedných útokov na pravoslávne kostoly. „Členom ich rodín a celému Egyptu vyjadrujem svoju najhlbšiu sústrasť a modlím sa, aby Hospodin doprial raneným rýchle uzdravenie,“ povedal pápež.

Viac k témam: Egypt, pápež František I.
Zdroj: Webnoviny.sk – Pápež František za zvýšenej bezpečnosti odslúžil omšu na štadióne v Káhire © SITA Všetky práva vyhradené.

29. apríla 2017

Odporúčané články