Pápež chce nový spravodlivejší svet, odsúdil ľahostajnosť

Musíme sa opäť narodiť, aby sme prekonali nevšímavosť, ktorá bráni solidarite, povedal.Vatikán 1. januára (WebNoviny.sk) – Pápež František odslúžil dnes novoročnú omšu vo vatikánskej Bazilike svätého Petra, ktorú sprevádzali sprísnené bezpečnostné opatrenia. Počas kázne odsúdil ľahostajnosť voči ľudskému utrpeniu vo svete, uviedla agentúra AP.

„Musíme sa opäť narodiť, aby sme prekonali nevšímavosť, ktorá bráni solidarite, a vzdali sa falošnej neutrality znemožňujúcej spoluúčasť,“ povedal pápež v deň, keď si katolícka cirkev pripomína takzvaný Svetový deň pokoja. Podľa jeho slov je potrebné vybudovať nový spravodlivejší svet, v ktorom bude viac priestoru pre bratstvo všetkých ľudí a v ktorom viac nebudú slabí utlačovaní mocnými.

František v tomto kontexte upozornil na súčasnú utečeneckú krízu. „Sme svedkami toho, ako veľké zástupy mužov, žien a detí utekajú pred vojnou, hladom a prenasledovaním a sú pripravené riskovať životy len preto, aby mohli byť rešpektované ich základné práva,“ uviedla hlava katolíckej cirkvi.

Vo Vatikáne panovali dnes prísne bezpečnostné opatrenia. Polícia už niekoľko blokov od Námestia svätého Petra kontrolovala príručné tašky ľudí smerujúcich ku vatikánskej bazilike. Približne 10.000 ľudí, ktorí sa vošli do chrámu, sa muselo podrobiť ešte ďalším prehliadkam podobných kontrolám na letisku.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. januára 2016

Odporúčané články