Paolini priznal kokaín, bol závislý na liekoch na spanie

Luca Paolini patril k popredným cyklistom v profesionálnom pelotóne, na konte má etapové víťazstvá na Giro d’Italia a Vuelte, v posledných rokoch bol dôverným rozbiehačom pre šprintéra Alexandra Kristoffa a vlani vyhral aj klasiku Gent – Wevelgem. Jeho závislosť na liekoch na spanie začala pred viac ako desiatimi rokmi po smrti brata.BRATISLAVA 28. decembra (WebNoviny.sk) – Taliansky cyklista Luca Paolini sa priznal k užívaniu kokaínu, bývalého jazdca tímu Kaťuša na túto drogu pozitívne testovali v lete počas pretekov Tour de France. Tridsaťosemročný veterán v rozhovore pre denník Gazzetta dello Sport prezradil, že požitie kokaínu pramenilo zo závislosti na lieky na spanie.

Po pozitívnej dopingovej skúške Kaťuša rozviazala s Paolinim kontrakt a cyklista sa odvtedy liečil na detoxikačnej klinike. „Stal som sa otrokom liekov na spanie, bolo to veľmi smutné. Rýchlo som si uvedomil, že to nebola žiadna náhoda. Neviem, či by som to spravil znovu. Kokaín mi otvoril oči a zistil som, aké to je byť závislý na liekoch na spanie. Vďaka epizóde s kokaínom som znovu človekom. Beriem na seba plnú zodpovednosť, nesmiem sa pozerať na výhovorky. Hovorím vám tento príbeh, aby ľudia nerobili rovnaké chyby,“ povedal Paolini.

Všetko sa to začalo liekmi na spanie

Milánsky rodák patril k popredným cyklistom v profesionálnom pelotóne, na konte má etapové víťazstvá na Giro d’Italia a Vuelte, v posledných rokoch bol dôverným rozbiehačom pre šprintéra Alexandra Kristoffa a vlani vyhral aj klasiku Gent – Wevelgem. Jeho závislosť na liekoch na spanie začala pred viac ako desiatimi rokmi po smrti brata.

„Všetko sa to začalo s liekmi na spanie, ktorých hlavnou zložkou sú benzodiazepíny (psychoaktívne látky schopné meniť funkcie mozgu) a tie vytvárajú závislosť. Potreboval som kvalitný nočný odpočinok, aby som na ďalší deň vedel podať adekvátny psychický aj fyzický výkon. Začal som v roku 2004 po smrti môjho brata. Každodenný život pre mňa predstavoval veľké aj malé problémy a to všetko sa pridalo k veľmi stresujúcemu športu. Mentálne vás to ovplyvňuje vo veľkej miere. Tieto chyby ma doviedli ku kokaínu. Najhoršie prichádza v noci, keď benzodiazepíny získavajú silu a ja strácam triezvy rozum. V tú noc som bol sám počas dvojtýždňového vysokohorského sústredenia v polovici júna pred Tour de France, keď som si dal kokaín. Nedokážem odpustiť sám sebe, som manžel, otec a prominentný športovec. Mal som byť príkladom, zradil som generáciu, ktorá vo mňa verila. To ma veľmi bolí,“ dodal Paolini.

Ráno potreboval päť až šesť šálok kávy, aby sa prebral

Jeho dopingovým prípadom sa bude zaoberať antidopingový tribunál Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI), na Paoliniho čaká maximálne štvorročný trest.

Akýkoľvek dištanc zrejme ukončí jeho kariéru, keďže v januári oslávi 39. narodeniny. „Neviem, či dostanem šancu na návrat späť. Najväčšiu lekciu, ktorú som sa naučil, je, že nesmiem nič schovávať vnútri. Keď nastane problém, treba požiadať o pomoc,“ dodal Paolini.

Talianova závislosť na liekoch na spanie bola známym problémom v Kaťuši. Podľa tímového lekára Massima Besnatiho Paolini potreboval ráno päť alebo šesť šálok kávy, aby sa dokázal prebrať.

„Začínate s desiatimi kvapkami, potom 15, 20 a ste na stovke. Ak sa snažíte prestať, máte abstinenčné syndrómy ako pri všetkých drogách. Vedel som o jeho závislosti, povedal som mu, že takto nemôže pokračovať. Nedával som mu už predpisy, ale našiel si cestu, ako sa k liekom dostať,“ vyjadril sa Besnati.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. decembra 2015

Odporúčané články