Özil obhájil fotografiu s prezidentom Erdoganom, kritizoval médiá aj sponzorov

381883_britain_turkey_98279 334dc02c5ba346fcb49111080172541c 676x479.jpg

BERLÍN 22. júla (WebNoviny.sk) – Nemecký futbalový reprezentant Mesut Özil obhájil svoje rozhodnutie nechať sa odfotografovať s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Dvadsaťdeväťročný stredopoliar Arsenalu Londýn prelomil týždne ticha, keď sa k situácii vyjadril prostredníctvom svojho profilu na sociálnej sieti twitter.

Šírenie myšlienok krajnej pravice

Fotografia nemala akýkoľvek politický podtón. Išlo čisto o vzdanie rešpektu prezidentovi rodnej krajiny mojej rodiny,“ napísal v nedeľu Özil. Druhý „previnilec“ Ilkay Gündogan politický motív rovnako odmietol. Niektorí nemeckí politici po publikovaní fotografií pochybovali o oddanosti hráčov štátu a pred začiatkom svetového šampionátu navrhli vynechanie oboch stredopoliarov z nominácie na „mundial„. Po konci účinkovania „Nationalelf“ v skupinovej fáze turnaja aj z už spomenutých dôvodov kritizovali najmä dvojicu tureckého pôvodu.

Özil následne v ďalšom príspevku verejne kritizoval médiá za ich reakcie na celú situáciu: „Niektoré nemecké publikácie použili moju fotografiu s prezidentom Erdoganom na šírenie myšlienok krajnej pravice. Nevidím iný dôvod pre kritizovanie môjho tureckého pôvodu a výchovy, keď sa vôbec nezamerali na výkony mňa či mojich spoluhráčov pri odôvodňovaní neúspechu v Rusku. Zašli priďaleko, chceli tým proti mne poštvať celé Nemecko. Naproti tomu Lothar Matthäus napriek svojej pozícii vo zväze nemusel nijako zdôvodniť svoje stretnutie s iným lídrom krajiny a zo strany médií nečelil takmer žiadnej kritike. Som veľmi sklamaný z dvojitého metra publikácii. Ak v mojom prípade žiadali o vynechanie z nominácie, v jeho prípade mali lobovať za odobratie čestného kapitánstva národného tímu.

Médiá nešíria dobré projekty

Nemecký futbalista sa vyjadril aj na adresu sponzorov: „Vždy som si myslel, že partnerstvá platia v dobrých aj náročných časoch. Nedávno som sa nemohol zúčastniť na návšteve mojej bývalej školy v Gelsenkirchene, keď po ročnom sponzorovaní projektu pre deti dvojica charitatívnych partnerov so mnou dočasne nechce spolupracovať. Okrem toho aj vedenie samotnej školy momentálne nestojí o moju návštevu, keďže sa obávajú možnej reakcie médií. Ako bývalého študenta ma to veľmi ranilo. Ďalej prišlo k vypovedaniu spolupráce zo strany sponzora zväzu krátko pred plánovaným natáčaním propagačných videí pred šampionátom. Ironické je, že napriek vyhláseniu ministerstva o nelegálnosti produktov sa na rozdiel odo mňa vyhli kritike a nutnosti verejne odôvodniť ich konanie.“

Nájdu sa však aj sponzori, ktorí sú oddaní a skvele sa s nimi pracuje, keďže ignorujú nezmysly médií a projekty berú profesionálne. Nedávno som takto pomohol 23 deťom v Rusku vybaviť operácie, ktoré im zmenia život. Predtým som sa takto angažoval aj v Brazílii a Afrike, pričom pre mňa ako futbalistu to je tá najdôležitejšia vec, ktorej sa venujem. Napriek tomu médiá nešíria povedomie o takýchto projektoch. Pre ne sú fotky s prezidentom či kritika na moju osobu dôležitejšie ako pomoc deťom po celom svete získať prístup k operačným zákrokom,“ dodal na záver Mesut Özil.

Viac k témam: futbal, Mesut Özil, Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: Webnoviny.sk – Özil obhájil fotografiu s prezidentom Erdoganom, kritizoval médiá aj sponzorov © SITA Všetky práva vyhradené.

22. júla 2018

Odporúčané články