Ozbrojené sily dostali ďalšie nové vrtuľníky UH-60M Black Hawk, odovzdal ich minister Gajdoš

381727_vza_4801 1 676x465.jpg

PREŠOV 20 júla (WebNoviny.sk) – Do výzbroje slovenských ozbrojených síl pribudli ďalšie dva nové viacúčelové vojenské vrtuľníky UH-60M Black Hawk.

Minister obrany Peter Gajdoš ich v piatok v priestoroch Vrtuľníkového krídla generálplukovníka Jána Ambruša v Prešove odovzdal do užívania Vzdušným silám OS SR.

Zmluva sa napĺňa

Ako pri tejto príležitosti uviedol minister, zmluva s USA o dodávke deviatich vrtuľníkov sa postupne napĺňa. Prvé dva odovzdali na Leteckej základni v Prešove minulý rok, v piatok pribudli dva a na budúci rok bude zabezpečených ďalších päť.

Odporúčame:
Stíhačky MiG-29, ktoré strážia slovenský vzdušný priestor, majú často poruchy a nedokážu plniť úlohy

Ministerstvo obrany SR ich obstaralo prostredníctvom amerického vládneho programu FMS (Foreign Military Sales) za 261 miliónov amerických dolárov. Na používanie vrtuľníkov je aktuálne vycvičených šesť posádok, ďalšie tri sa v súčasnosti školia v USA.

„Preškoľovaní je aj pozemný personál. Za používanie vrtuľníkov zodpovedajú velitelia, ktorí sú tiež pripravení na rozhodovanie o ich použití a nasadení,“ uviedol minister.

Chcú ich vybaviť aj strelami

Nové stroje majú slúžiť pri modernizácii Ozbrojených síl na zabezpečenie domáceho krízového manažmentu, ale aj pri podpore pozemných síl. Vrtuľníky budú tiež plniť úlohy pri zabezpečení humanitárnej pomoci, ako je vyhľadávanie nezvestných osôb, pomoc počas záplav či snehových kalamít.

Obidva nové vrtuľníky sú už vybavené aj systémom rýchleho zlaňovania, vnútornou prídavnou palivovou nádržou a záchranným žeriavom.

Odporúčame:
Kasárne sa rozpadajú pred očami a ideme nakupovať stíhačky F-16, vraví generál Macko

„Do budúcnosti chceme tieto vrtuľníky vybaviť guľometmi a pokiaľ bude dostatočné množstvo finančných prostriedkov aj protitankovými riadenými strelami a sebaochranou, tak, aby mohli zabezpečiť podporu pozemných síl,“ povedal Gajdoš.

Ako informoval veliteľ Vzdušných síl OS SR Ľubomír Svoboda, na dvoch doteraz používaných vrtuľníkoch odlietali za rok 640 hodín a sú ich schopní používať vo všetkých základných veciach.

Pilotov cvičia v Spojených štátoch amerických

„Pokračovali sme vo výcviku pilotov v Spojených štátoch. Vycvičili sme si dvoch vlastných inštruktorov a zalietavajúceho pilota, ktorý je špecialistom na tento vrtuľník a jeho poruchy, opravy a zalietanie po opravách. V tomto sme úplne samostatní,“ povedal Svoboda s tým, že na strojoch riešili iba bežné, drobné nedostatky.

Odporúčame:
Do výzbroje slovenských ozbrojených síl pribudli ďalšie dva vrtuľníky UH-60M Black Hawk

Zároveň dodal, že začali spoluprácu s miestnou mechanizovanou brigádou. Spolu s pozemnými silami absolvovali prvé lety na výcvik delostreleckých pozorovateľov, na evakuáciu zranených a postupne chcú pokračovať v nácviku zložitejších úloh. V pláne je aj nácvik krízového manažmentu pri lesných požiaroch.

„Máme v pláne kúpiť tri nové bambi vaky, pretože tie štyri, ktoré máme, už dosluhujú. Nebolo by ekonomické ich pretransformovať na použitie na týchto vrtuľníkoch. Keď ich dostaneme, znovu začneme intenzívny výcvik tak, aby posádky boli schopné pomáhať v akejkoľvek situácii,“ dodal veliteľ vzdušných síl.

Viac k témam: Ministerstvo obrany SR, Peter Gajdoš, vrtuľník UH-60M Black Hawk
Zdroj: Webnoviny.sk – Ozbrojené sily dostali ďalšie nové vrtuľníky UH-60M Black Hawk, odovzdal ich minister Gajdoš © SITA Všetky práva vyhradené.

20. júla 2018

Odporúčané články