Otvoria najväčšiu výstavu šiat kráľovnej Alžbety II.

Kráľovnin šatník začnú vystavovať v paláci Holyroodhouse v Edinburghu d 21. apríla pri príležitosti jej 90. narodenín. Neskôr budú šaty vystavovať aj v Buckinghamskom paláci a na hrade vo Windsore.

BRATISLAVA 6. februára (WebNoviny.sk) – V škótskom paláci Holyroodhouse v Edinburghu v Buckinghamskom paláci v Londýne a na hrade vo Windsore budú vystavovať garderóbu britskej kráľovnej Alžbety II.

Doteraz najväčšia výstava panovníčkiných šiat bude prístupná verejnosti pri príležitosti jej 90. narodenín, ktoré oslávi 21. apríla. Vtedy séria troch rôznych výstav, na ktorých spolu ukážu viac ako 150 šiat, odštartuje v škótskom Ediburghu, kde bude až do 16. októbra. Ďalšia expozícia bude v Buckinghamskom paláci od 23. júla do 2. októbra a poslednú otvoria 17. septembra na hrade vo Windsore a potrvá až do 8. januára 2017.

Vystavované kúsky budú mapovať kráľovnin šatník od jej detských čias až po súčasnosť, pričom výstavy v jednotlivých palácoch sa budú aj tematicky odlišovať. Výstava v paláci Holyroodhouse sa zameria na využitie tartanu (tradičná škótska látka so štvorcovým vzorom, pozn. SITA) v kráľovskom šatníku, zatiaľ čo vo Windsore vystavia večerné róby či denné elegantné komplety z oficiálnych podujatí. Súčasťou projektu budú aj panovníčkine svadobné šaty a korunovačná róba. Kráľovninu podporu britskej módy a klobučníctva vyzdvihnú kúsky od návrhárov Normana Hartnella, Hardyho Amiesa či Iana Thomasa.

Kráľovná Alžbeta II., vlastným menom Elizabeth Alexandra Mary, sa narodila 21. apríla 1926. Na trón nastúpila po smrti otca, kráľa Juraja VI. vo februári 1952, pričom korunovácia sa konala 2. júna 1953. Je manželkou princa Filipa, vojvodu z Edinburghu, s ktorým má troch synov a jednu dcéru. Je najdlhšie vládnucou britskou panovníčkou.

Informácie pochádzajú z webstránok www.people.com, www.royalcollection.org.uk a archívu agentúry SITA.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. februára 2016

Odporúčané články