OSN vyzvala na vyšetrovanie smrteľného incidentu pri humanitárnom konvoji, o život prišlo viac ako sto ľudí

520672_israel_palestinians_74220 676x451.jpg

1.3.2024 (SITA.sk) – Organizácia Spojených národov (OSN) a niekoľko krajín vyzvali na nezávislé vyšetrovanie úmrtí viac ako 100 Palestínčanov počas štvrtkovej dodávky humanitárnej pomoci na severe Pásma Gazy.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Najmenej 117 ľudí zomrelo a viac ako 760 utrpelo zranenia, keď sa ľudia zhŕkli k humanitárnemu konvoju. Palestínske militantné hnutie Hamas tvrdí, že izraelské sily strieľali na civilistov, zatiaľ čo podľa Izraela väčšina zomrela pri tlačenici po jeho varovných výstreloch.

Informuje o tom spravodajský portál BBC. Incident viedol k medzinárodnej kritike Izraela, pričom napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že civilisti sa stali terčmi izraelských vojakov. Generálny tajomník OSN António Guterres incident odsúdil a povedal, že „zúfali civilisti“ potrebujú urgentnú pomoc.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell zase incident označil za „totálne neprijateľný masaker“ Incident sa stal niekoľko hodín predtým, ako ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy oznámilo, že počas vojny Izraela a Hamasu zomrelo viac ako 30-tisíc Palestínčanov.

Viac k témam: Francúzsky prezident, Generálny tajomník OSN, Humanitárna pomoc, humanitárne koridory, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy, šéf európskej diplomacie, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk – OSN vyzvala na vyšetrovanie smrteľného incidentu pri humanitárnom konvoji, o život prišlo viac ako sto ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

1. marca 2024

Odporúčané články