OSN: Rokovania o mieri v Sýrii budú pokračovať v januári

Rozhovory na medzinárodnej úrovni bude hostiť úrad OSN sídliaci v tomto švajčiarskom meste, i keď ich termín nateraz nestanovili, uviedol pre agentúru AP Möller.Ženeva 22. decembra (WebNoviny.sk) – Nové kolo rokovaní o ukončení ozbrojeného konfliktu v Sýrii sa uskutoční v januári vo švajčiarskej Ženeve, oznámil v utorok generálny riaditeľ Úradu OSN v Ženeve Michael Möller.

Rozhovory na medzinárodnej úrovni bude hostiť úrad OSN sídliaci v tomto švajčiarskom meste, i keď ich termín nateraz nestanovili, uviedol pre agentúru AP Möller. Viac podrobností bezprostredne neposkytol. Bezpečnostná rada OSN prijala v piatok rezolúciu jednohlasne podporujúcu mierové a politické rozuzlenie sýrskej vojny. Táto rezolúcia, prijatá na summite 17 ministrov zahraničných vecí v New Yorku, schválila plán dohodnutý minulý mesiac vo Viedni, ktorý má vyústiť v ustanovenie prechodnej vlády v Sýrii do šiestich mesiacov a nových volieb do 18 mesiacov.

Uznesenie ďalej stanovilo, že ďalšie rokovania medzi predstaviteľmi vlády a opozície by mali pokračovať v januári. Dokument sa o mieste ani presnom termíne ďalšieho plánovaného stretnutia nehovorí. Dve predchádzajúce kolá mierových rokovaní sa v Ženeve konali koncom vlaňajška. Dialóg vtedy troskotal na otázke budúceho pôsobenia sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Päť rokov trvajúci sýrsky konflikt si vyžiadal už najmenej 250.000 obetí na životoch.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. decembra 2015

Odporúčané články