Online: Slováci hlasujú, začali sa parlamentné voľby

Volebné miestnosti sú otvorené od 7:00 do 22:00. O priazeň približne 4,428 milióna voličov sa uchádza 23 politických subjektov.BRATISLAVA 5. marca (WebNoviny.sk) – V sobotu sa na Slovensku konajú deviate parlamentné voľby od nežnej revolúcie v roku 1989 a siedme v histórii samostatnej Slovenskej republiky. Volebné miestnosti sú otvorené od 07:00 do 22:00. Ak si to vyžiadali miestne podmienky, mohli sa niektoré z 5 992 volebných miestností otvoriť skôr, maximálne však o dve hodiny. Všade sa však musí hlasovať do 22:00.

PARLAMENTNÉ VOĽBY 2016

Až do skončenia hlasovania platí informačné moratórium, na prieskumy sa vzťahuje už od 20. februára. O priazeň približne 4,428 milióna voličov sa uchádza 23 politických subjektov. Do volebného výsledku môžu zasiahnuť aj tí, čo majú po prvý raz v živote právo rozhodnúť o obsadení 150 poslaneckých kresiel parlamentu. Prvovoličov, pre ktorých to budú vôbec prvé voľby, je približne 68-tisíc. Tých, čo môžu po prvý raz využiť svoje voličské právo v parlamentných voľbách, je približne 196-tisíc.

Užitočné informácie:

Kandidátky – parlamentné voľby 2016

Ako správne hlasovať: Na toto si dajte pozor, hrozí pokuta

Máte otázku ohľadom volieb? Tu vám na ňu dajú odpoveď

Voľby do NR SR sa riadia novou volebnou legislatívou, zákonom o podmienkach výkonu volebného práva a zákonom o volebnej kampani. Riadi ich Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán, ktorá zároveň zistí a v nedeľu 6. marca zverejní výsledky volieb. Ešte predtým, v noci zo soboty na nedeľu začne priebežné výsledky volieb do NR SR zverejňovať Štatistický úrad SR.

Na webehttp://www.volbysr.sk sa objavia po spracovaní prvej okrskovej volebnej zápisnice a jej potvrdení okresnou volebnou komisiou. Aktualizovať sa budú každých 10 minút. Štatistický úrad má vypracovaný bezpečnostný projekt, ktorý má zaistiť bezproblémovú sumarizáciu výsledkov hlasovania aj dostupnosť údajov na internete. Na štatistický úrad zverejní definitívne výsledky v nedeľu 6. marca, a to bezprostredne po ich vyhlásení štátnou komisiou pre voľby.

Na predchádzajúcich parlamentných voľbách, ktoré sa konali 10. marca 2012, sa z celkového počtu 4 392 451 oprávnených voličov zúčastnilo 2 596 443 ľudí, čo znamená 59,11-percentnú účasť.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. marca 2016

Odporúčané články