• Fotonovinky
  • Odveta za Londýn? Phelps verzus Le Clos na 200 m motýlik

Odveta za Londýn? Phelps verzus Le Clos na 200 m motýlik

Semifinále na 200 m motýlik naznačilo, že nielen Phelps a Le Clos budú kandidátmi na zlato. Vôbec najrýchlejšie doteraz plával iba 19-ročný Maďar Tamás Kenderesi.RIO DE JANEIRO 9. augusta (WebNoviny.sk) – Ak mal americký superplavec Michael Phelps priamy dôvod na návrat do súťažného bazéna po olympijských hrách v Londýne, tak ním bola súťaž na 200 m motýlik.

Z tejto vzdialenosti síce najdekorovanejší olympionik histórie vydoloval dve zlaté medaily na OH v Aténach 2004 aj Pekingu 2008, ale v Londýne 2012 mu útok na zlatý hetrik nevyšiel. Pokazil záverečné metre a dohmat a o 5 stotín ho zdolal Juhoafričan Chad Le Clos.

Phelps dá do toho srdce

Prešli štyri roky a rovnakí súperi skočia do olympijského bazéna aj v utorok v Riu de Janeiro a rovnako by z toho mal byť očakávaný súboj o zlato. Tridsaťjedenročný Phelps verí, že tentoraz so šťastnejším koncom pre neho a že práve v tejto súťaži zaokrúhli počet zlatých olympijských kovov na dvadsať.

Odporúčame:

Phelps má na tele škvrny, Rusi hovoria o legálnom dopingu

Phelps získal 19. olympijské zlato, padli aj svetové rekordy

Finále na 200 m motýlik odštartujú o 3.28 h SELČ už v stredu nadránom. „Môže to byť zábava. Teším sa na preteky,“ povedal Michael Phelps pred vyvrcholením dvojstovky motýlik. „Nech lepší z nás víťazí. Dám do toho srdce,“ odkázal veľkému rivalovi 24-ročný Le Clos. Je to súboj dvoch plaveckých generácií.

Keď si Phelps pred 12 rokmi v Aténach vyplával prvých šesť olympijských zlatých, mal rodák z Durbanu Le Clos 12 rokov a za sebou prvé dve súťažné sezóny v chlapčenských kategóriách. „Priznávam, je medzi nami veľká rivalita. Pôjdem za víťazstvom, chcem zdolať Michaela,“ dodal Le Clos.

Najrýchlejší čas Maďara Kenderesiho

Semifinále na 200 m motýlik naznačilo, že nielen Phelps a Le Clos budú kandidátmi na zlato. Vôbec najrýchlejšie doteraz plával iba 19-ročný Maďar Tamás Kenderesi (1:53,96), ktorý vo svojom semifinále zdolal Phelpsa (1:54,12) aj Le Closa (1:55,19). Druhé semifinále sa skončilo triumfom ďalšieho maďarského reprezentanta, 30-ročného matadora Lászlóa Cseha (1:55,18).

Phelps bude mať v utorok dve možnosti na rozšírenie svojho medailového impéria (19-2-2) pod piatimi farebnými kruhmi. Bude tiež členom americkej štafety na 4x 200 m voľný spôsob. Ide o disciplínu, ktorú Američania ovládli na ostatných troch olympijských hrách.

Fenomenálny plavec sa vyjadril aj k smutnej téme dopingu na olympijských hrách. „Hovorí sa o tom čoraz viac. Je to smutné, čo sa v športe deje. Nie je to len v plávaní, ale všeobecne. Sú športovci a nie je ich málo, ktorí sa môžu vrátiť do súťaží aj po dopingových aférach a niektorí aj po viacerých prehreškoch. Láme mi to srdce. Želám si, aby sa s tým konečne niečo robilo,“ skonštatoval Phelps.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. augusta 2016

Odporúčané články