Odídenci zo Siete vstúpia do Mosta-Híd, zmení sa koalícia?

V prípade vzniku trojkoalície bude mať Most-Híd záujem o ministerstvo dopravy. BRATISLAVA 17. augusta (WebNoviny.sk) – Pätica poslancov NR SR na čele s Andrejom Hrnčiarom, ktorá v utorok odišla zo strany Sieť, vstúpi do poslaneckého klubu Most-Híd. Dnes to po rokovaní s Hrnčiarom oznámil predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Toto rozhodnutie ešte vo štvrtok schváli predsedníctvo strany. Už vo štvrtok by sa mal konať aj poslanecký klub za účasti pätnástich poslancov, teda pôvodných desiatich z Mosta-Híd a piatich nových.

Podľa Bugára treba zo vzniknutej situácie vyvodiť dôsledky. „Treba rozmýšľať ako ďalej. Bude tu ďalší klub s 15 poslancami. Je to vec premiéra a Koaličnej rady, či bude naďalej fungovať štvorkoalícia, alebo vznikne trojkoalícia,“ uviedol Bugár, ktorý predpokladá, že Fico zavolá predsedu Siete Romana Brecelyho a bude sa ho pýtať, koľkými poslancami vie podporiť koalíciu.

„Ak nebude vedieť preukázať podporu, s jedným alebo dvoma poslancami nebude môcť ministerstvo obhájiť,“ uviedol s tým, že ak nedostanú od Brecelyho dobrú odpoveď, tak bude Most-Híd požadovať rezort dopravy, ktorý vedie práve Brecely. „Ak vznikne trojkoalícia. Budeme o tomto poste rozprávať s koaličnými partnermi,“ dodal Bugár.

Odporúčame:

Čoskoro sa stretne Koaličná rada, Maďarič vidí trojkoalíciu

Stranu Sieť opustilo päť poslancov, chcú spoluprácu s Mostom

Zvolenie Brecelyho neposunie Sieť dopredu, tvrdí analytik

Bugár zároveň oznámil, že pätica poslancov vstúpi do klubu Most-Híd ako jednotlivci, nie ako platforma. Vo štvrtok teda do klubu pribudnú okrem Hrnčiara poslanci Eduard Adamčík, Katarína Cséfalvayová, Martin Fedor a Igor Janckulík. „Je to posilnenie, pretože naše priority bude presadzovať pätnásť poslancov,“ povedal. Podľa neho s päticou poslancov existuje silná programová zhoda. Preto vníma vstup poslancov do klubu Most-Híd ako logické vyústenie situácie.

Podľa Hrnčiara vstup poslancov do klubu Mosta-Híd je najlepšie rozhodnutie vzhľadom na koalíciu. „Nebolo by dobré, aby koalíciu podporovali nezaradení poslanci. Budeme rešpektovať dohody, ktoré vzniknú v klube,“ konštatoval.

Bugár zároveň povedal, že s Hrnčiarom nerokoval o obsadení postu ministra dopravy ani šéfov spoločností, ktoré patria pod tento rezort. Zaoberať sa tým budú, keď bude dohoda na obsadení ministerstva. „Otázka postov sa bude riešiť na Koaličnej rade,“ povedal aj Hrnčiar. To sa týka aj jeho funkcie podpredsedu NR SR.

Pätica poslancov NR SR na čele s Andrejom Hrnčiarom odišla v utorok zo strany Sieť. Poslanci hneď po odchode oznámili, že chcú rokovať s poslaneckým klubom strany Most-Híd o možnosti vstúpiť do tohto klubu. Predsedníctvo Most-Híd v utorok poverilo vedenie strany rokovaním s päticou poslancov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. augusta 2016

Odporúčané články