Od pádu newyorských ‚dvojičiek‘ uplynulo 15 rokov

Dôsledky útokov zasiahli nielen USA, ale celý svet. Štáty sprísnili bezpečnostné opatrenia na medzinárodných či vnútroštátnych letiskách.

NEW YORK 11. septembra (WebNoviny.sk) – V nedeľu 11. septembra uplynie 15 rokov od teroristických útokov na Spojené štáty americké (USA).

Útoky, ktoré otriasli nielen Spojenými štátmi, ale aj celým svetom, sa odohrali 11. septembra 2001 v ranných hodinách, keď členovia teroristickej organizácie al-Káida uniesli štyri komerčné lietadlá.

Dve lietadlá typu Boeing 767 a Boeing 757 nasmerovali teroristi na dvojicu výškových budov Svetového obchodného centra (World Trade Center – WTC) v New Yorku. Obe 400 metrové veže sa po nárazoch lietadiel o viac ako hodinu zrútili. Ich pád zničil ďalších 50 budov v južnej časti Manhattanu. Tretie lietadlo typu Boeing 757 vrazilo do budovy Pentagónu, sídla amerického ministerstva obrany, pri Washingtone. Posledný boeing padol v neobývanej časti Pensylvánie, asi 120 kilometrov od Pittsburghu a neďaleko Shanksville.

Zintenzívnili akcie vedené proti al-Káide

Prvé tri lietadlá patrili spoločnosti American Airlines a štvrté spoločnosti United Airlines. Podľa vtedajších newyorských predstaviteľov umrelo po páde „dvojičiek“ WTC 2792 ľudí. V lietadlách okrem toho zahynulo aj desať členov teroristickej organizácie al-Káida. Útok tretieho lietadla na Pentagón si podľa ministerstva obrany vyžiadal 189 mŕtvych – z toho 125 zahynulo v budove a 64 na palube lietadla. O život prišlo aj päť únoscov. Pri páde štvrtého lietadla zahynulo 44 ľudí, z toho štyria teroristi.

Ešte v ten deň vo večerných hodinách vtedajší americký prezident George W. Bush v televíznom prejave prisľúbil vypátranie a potrestanie vinníkov tragédie i odplatu krajine, ktorá by im poskytla úkryt. Miesto, na ktorom stáli svetoznáme „dvojičky“ WTC, nazval Ground Zero (epicentrum).

Spojené štáty neskôr opakovane vyslovili podozrenie, že za útokmi stál arabský miliardár a militantný extrémista Usáma bin Ládin. Prijali tzv. vlastenecký zákon (Patriot Act) a zintenzívnili akcie vedené proti al-Káide. Jej vodcu bin Ládina vypátrali a zastrelili príslušníci špeciálnej americkej vojenskej jednotky Seals v Pakistane. Jeho smrť potvrdil 2. mája 2011 americký prezident Barack Obama.

Vznikli mnohé konšpiračné teórie

Dôsledky útokov zasiahli nielen USA, ale celý svet. Štáty sprísnili bezpečnostné opatrenia na medzinárodných či vnútroštátnych letiskách. Mnohé krajiny schválili tvrdú protiteroristickú legislatívu.
Na mieste newyorského WTC zničeného útokmi z 11. septembra 2001 vyrástla neskôr Veža slobody (Freedom Tower). Svetoznámy americký filmový režisér Oliver Stone natočil o udalostiach z New Yorku film World Trade Center.

Po udalostiach z 11. septembra 2001 vznikli mnohé konšpiračné teórie, ktoré dodnes spochybňujú oficiálnu verziu americkej vlády. Asi najznámejšia je tá, podľa ktorej veže WTC nepadli v dôsledku nárazu lietadiel, ale zrútili sa riadenou demoláciou a samotné lietadlá zostrelila americká armáda nad oceánom.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. septembra 2016

Odporúčané články